09. 04. 2020

Tuna'da korkulan oldu

e-Posta Yazdır PDF

Macaristan’da bir alüminyum fabrikasının kimyasal madde rezervuarını tutan setin çökmesiyle başlayan “kızıl felaket” Tuna nehrine karıştı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, rezervuar duvarlarından birinin daha yıkılmak üzere olduğunu söyleyerek uyarıda bulundu.

Macaristan'ın Ajka şehrindeki bir alüminyum fabrikasında 5 gün önce meydana gelen kaza sonucu çevreye yayılan zehirli kızıl çamurun yol açtığı tehlike, ikinci dalga korkusuyla devam ediyor. Macaristan Başbakanı Orban rezervuarın bir duvarının daha yıkılmak üzere olduğunu söyledi.

Başbakan Orban, aynı kızıl çamuru barındıran, fabrikanın 10 numaralı rezervuarının da hasar gördüğünü, çok daha fazla miktarda kimyasal maddenin çevreye yayılabileceği uyarısını yaptı.

Macaristan hükümeti, zehirli kızıl çamurun Tuna nehrine karışmaması için elinden geleni yaptı ama başarılı olamadı. Kızıl çamur Tuna nehrine karıştı. Zehirli çamur şu ana kadar Macaristan'da 40 kilometre karelik bir alanı yaşanmaz hale getirdi. Yüzlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. 7 kişi hayatını kaybetti. Çevre uzmanları, zehirli çamurun aktığı bölgede onlarca yıl hayat olmayacağını, insanların o kentlerde yaşamasının artık imkansız olduğunu belirtiyor.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Macaristan'dan Tuna Nehri'ne karışan atıkların Türkiye'yi tehdit etmediğini belirterek, "Atıkların büyük miktarı o bölgede ve Tuna Nehri'nde çökelecek, Karadeniz'e eser miktarda gelecektir" dedi.

Macaristan'ın Ajka şehrinde üç gün önce bir alüminyum fabrikasında yaşanan kaza sonucunda ortaya çıkan felaketin tedirginlik verici olduğunu belirten Çevre Mühendisleri Odası, "Tehlikeyi belirleyecek ölçümler yapılmalı, zehirlenen ülkelerden ithalat durdurulmalı" önerisinde bulundu.

ÇMO, "Şu anda tedavi gören 127 kişinin hayati tehlikesi devam etmektedir. Altı köy ve bir kenti yaşanılamaz hale getiren bu çevre felaketi Karadeniz'e kıyısı olan ülkemiz için de tedirginlik verici durumdadır" dedi.