09. 04. 2020

Son polisi de kaçırdılar

e-Posta Yazdır PDF

Meksika'nın ABD sınırındaki Guadalupe kasabasının son emniyet görevlisi olan 28 yaşındaki kadın polis de kaçırıldı.

Dokuz bin nüfuslu kasaba polissiz kaldı.

Savcılık, kasabadaki son polis memuru Erika Gandara'nın evinin kimliği belirsiz kişilerce geçen hafta yakıldığını ve kadın polisin kaçırıldığını bildirdi.

Haziran ayından bu yana Guadalupe kasabasının tek polisi olan Gandara'nın kaçırılmasıyla, bölgedeki uyuşturucu savaşı yüzünden tüm polislerin istifa ettiği ya da öldürüldüğü 9 bin nüfuslu kasabada polis memuru kalmadı.

Meksika hükümetinin, Guadalupe'ye, devriye ve Gandara'nın kaçırılmasını araştırmak için asker yolladığı belirtildi.

Devlet Başkanı Felipe Calderon'un uyuşturucu kartelleriyle mücadele başlattığı 2006'dan bu yana Meksika'da, uyuşturucuyla bağlantılı şiddet olaylarında 30 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

ABD sınırının 5 kilometre kadar uzağında bulunan Guadalupe kasabası, uyuşturucu kaçakçılığı operasyonlarının merkezi Ciudad Juarez'e de 60 kilometre mesafede yer alıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Guadalupe kasabası ile aynı vadide bulunan Praxedis G. Guerrero kasabasının emniyet müdürlüğüne başka aday çıkmaması üzerine 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Marisol Valles atanmıştı. Genç kızın, Ciudad Juarez'de kriminoloji okuduğu bildirilmişti.