09. 04. 2020

Bankamatiği icat eden İskoç öldü

e-Posta Yazdır PDF

1 dakika geciktiği için bankadan para çekemeyen ve bu sayede bankamatiği icat eden İskoçya asıllı John Shepherd-Barron öldü.

Bankamatiği icat eden İskoçya asıllı John Shepherd-Barron, 84 yaşında hayatını kaybetti. Shepherd-Barron, 2007 yılında BBC'ye verdiği röportajda, çikolata satış makinelerinden esinlendiği bankamatik fikrinin banyo yaparken aklına geldiğini söylemişti.

1 dakika geciktiği için bankadan parasını çekemeyen Shepherd-Barron, "Birleşik Krallık'ta ya da dünyanın herhangi bir yerinde paramı çekebilmemin bir yolu olmalıydı. Çikolata makinalarından yola çıkarak bankamatik fikrine ulaştım" demişti.

Şifreyi 6 haneli olarak tasarladığını ancak karısının şifrenin çok uzun olduğu ve şifrenin sadece 4 hanesini aklında tutabildiği yönündeki şikayetleri nedeniyle şifreyi 4 haneye düşürdüğünü söyleyen Shepherd- Barron'a, icadından 40 yıl sonra, 2004 yılında, İngiliz Kraliyet Nişanı verilmişti. ATM olarak da bilinen ilk bankamatik 1967 yılında Londra'da Barclays Plc Bankası'nda hizmete girmişti. Özel çeklerin kullanıldığı ATM'ler, müşterinin çeki bir çekmeceye yerleştirip, şifreyi girmesinin ardından açılan diğer çekmeceden paranın verilmesiyle çalışıyordu. Şu anda dünyada 1.7 milyon ATM bulunuyor.