09. 04. 2020

Gazze ablukası yumuşatılıyor

e-Posta Yazdır PDF

İsrail güvenlik kabinesi açıkladı: Silah üretiminde kullanılmayacak her şey Gazze'ye girebilir.

İsrail, Gazze'de silah üretiminde kullanılmaya elverişli, çifte kullanıma imkan veren malların listesini belirleyerek, bu listede bulunmayan her türlü mal ve ürünün Gazze'ye girişine izin verileceğini açıkladı.

Açıklamada, Gazze ablukasının yumuşatılmasına ilişkin bu adımların mümkün olan en kısa sürede uygulamaya geçirilmesine de karar verildiği belirtildi.

İsrail Başbakanlığı, bu sabah toplanan güvenlik kabinesinin ardından akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Gazze'ye yönelik ablukanın kolaylaştırılmasına ilişkin alınan karar doğrultusunda, atılacak adımların ayrıntılarını duyurdu.

Açıklamaya göre, Gazze'ye girmesine izin verilmeyecek olan; silah ve savaş malzemeleriyle sorun yaratan çift kullanımlı "sivil ve askeri" maddelerle sınırlı yasaklar listesi yayınlanacak, bu listede yer almayan tüm maddelerin Gazze'ye girişine izin verilecek.

Filistin Yönetimi'nin yetkisi altındaki okul, sağlık tesisleri, su, arıtma, ve benzeri onaylanmış projeler için, uluslararası gözetim altında, çifte amaçlı kullanıma imkan veren inşaat malzemelerinin girişine imkan verilecek. Bu kapsamda, BM'nin Han Yunus'ta konut projesi gibi konut projeleri için de malzeme akışı sağlanacak.

İsrail devletinin, bu tür projelerin daha önceden kabul edilmiş mekanizmalar ve işlemler çerçevesinde onayının hızlandırılması niyetinde olduğu da kaydedildi.

Açıklamaya göre, halen mevcut bulunan sınır geçiş kapılarında, ekonomik faaliyetlerin arttırılarak, daha büyük boyutta mal girişine imkan sağlanması amacıyla kapasite önemli ölçüde artırılacak; bu geçiş noktaları gereksinime cevap veremez hale geldiğinde ve tüm güvenlik endişeleri giderildiğinde ise yeni geçiş noktaları tesis edilecek.