08. 04. 2020

Öğrenciler 'köprü' oluşturacak

e-Posta Yazdır PDF

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) "Gönül Köprüsü Projesi" kapsamında, bu yıl 17 bin 520 öğrenci, daha önce hiç görmediği bir ili gezme fırsatı bulacak.

23 Nisan ve 19 Mayıs bayram kutlamaları çerçevesinde öğrenciler Ankara, Samsun ve Selanik’e gönderilecek.

Edibilen bilgiye göre, öğrencilere "ülkenin doğal güzellikleri ve tarihi zenginliklerinin tanıtılması, insan ilişkilerinin geliştirilmesi, sevgi ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi için, bulundukları yerleşim birimlerinin dışındaki yerleri tanımalarını sağlamak amacıyla" hazırlanan projenin kapsamı genişletilecek.

Öğrencilerin gideceği illerin sayısı bu yıl 47’den 77’ye, öğrenci sayısı da 10 bin 250’den 17 bin 520’ye çıkarıldı.

Ayrıca, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 21 ilden ve KKTC’den toplam 880 öğrenci ile 66 öğretmen Ankara’ya gelecek.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde de İstanbul’dan 400 öğrenci Samsun’a, Ankara, İzmir, Edirne ve İstanbul’dan 200 öğrenci Selanik’e, Ankara’dan 80 öğrenci KKTC’ye gidecek.

Projenin yaz tatili döneminde, Türkiye’nin 77 ilinde öğrenciler "gönül köprüsü" oluşturacak. 21 Haziran-31 Temmuz 2010 arasında toplam 15 bin 950 öğrencinin katılacağı geziler düzenlenecek.

Gönül Köprüsü Projesi’yle, ilköğretim okullarının 7 ve 8. sınıfları ile ortaöğretim okullarının 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan ve derslerinde başarılı olanlar arasından seçilen öğrenciler, bulundukları yerleşim birimleri dışındaki, daha önce hiç görmedikleri bir ile gezi amaçlı gönderiliyor. Öğrencilerin, farklı yerleri, kültürleri tanımaları amacıyla düzenlenen gezilerde, gidilen illerin tarihi ve turistik yerleri gezi programına alınıyor.

Öğrencilerin barınma ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılandığı gezilerde, öğrenciler Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda konaklıyor ve öğrencilere mihmandar aileler de eşlik ediyor.