Stoklarımızda da hiç yerli üretim cep telefonu kalmadı. Yerli üretim cep telefonu ithal modellerin önüne geçti'' dedi.

Gölcü, daha önce Çin'den ithal edilen ''DST 500'' model cep telefonunun üretimine, GençCell İletişim ile Anel Grup ortaklığında Türkiye'de başlandığını hatırlattı. Yerli üretim cep telefonunun ön çalışma ve test sürecinin 1,5 ay sürdüğünü anlatan Gölcü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan olumlu rapor alınmasının ardından üretime başladıklarını dile getirdi.

AnelEs tesislerinde 1 haftada ''sıfır hata'' ile üretilen 5 bin cep telefonunun 17 Martta satışa sunulduğunu belirten Gölcü, şunları kaydetti:
"DST 500 modelini şu anda 81 ilde 3 bin noktada satıyoruz. 1 haftada ürettiğimiz 5 bin telefonun yarısı 1 haftada bayilerde satıldı. Vatandaşlar, yerli üretim cep telefonuna beklediğimizin üstünde ilgi gösterdi. İnsanlar 'yerli malı cep telefonu istiyoruz' diye telefon almaya geliyor. Bayiler bu talep üzerine elimizdeki tüm telefonları istedi. Şu anda bizim stoklarımızda da hiç yerli üretim cep telefonu kalmadı. Yerli üretim cep telefonu ithal modellerin önüne geçti.''

"DST 500" modelinin yüzde 25 yerli katkı oranı ile üretildiğine dikkati çeken Gölcü, şu anda günde tek vardiya ile bin telefon üretme kapasitesine sahip olduklarını söyledi. Ayda ortalama 20-25 bin telefon üretmeyi amaçladıklarını belirten Gölcü, ''İki modeli daha üretmeye başladık. Nisanın ilk haftasında 'Q 100' modelinden 30 bin ve 'DST 800' modelinden 10 bin adet telefonunu üretime başlayacağız. Nisan sonu itibari ile bu modelleri satışa sunacağız. Bu modeller de daha önce Çin'den ithal ediliyordu. Bu yıl sonuna kadar 350 bin yerli üretim cep telefonunu satışa sunmayı hedefliyoruz. 2011 hedefimiz ise 1 milyon adet telefonu yüzde 50 yerli katkı payı ile üretmek'' diye konuştu.

Cep telefonu pili ve şarj cihazı üreten bazı yerli firmalar ile görüştüklerini ifade eden Gölcü, bu firmalar ile anlaşılması durumunda üretimdeki yerli katkı oranının yüzde 30'a çıkacağına dikkati çekti.

Türkiye'de satışa sunmadan önce, 2 bin adet ''DST 500'' modelini Hırvatistan ve Sırbistan'a ihraç ettiklerini hatırlatan Gölcü, ''Bu ülkelerdeki bayiler Çin malı telefon satmaktansa Türk malı telefon satmayı tercih ettiklerini söylüyorlar'' dedi.

TELEFONUN ÖZELLİKLERİ
Şarjı 3 gün kullanıma imkan sağlayan çift sim kartlı 'DST 500'' model telefonun ağırlığı 98 gram. Televizyon özelliğinin yanı sıra FM radyo, GPRS, WAP, e-posta, bluetooth, java, 1,3 megapixel kamera ve video kayıt özellikleri bulunan telefon, 2,4 inç ekranı ve harici anteniyle de televizyon izleme olanağı sağlıyor.
Hareketli ve sabit olarak televizyon izleme imkanı sunan DST 500, 279 TL'den satışa sunuluyor.