Muharrem Ayı’nın sona ermesiyle birlikte düzenlenen aşure günü Erzincan’daki alevi ve suni vatandaşları bir araya getirdi.


Hacı Bektaşi Vali Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Cemevi’nde düzenlenen aşure gününde hazırlanan tonlarca aşure, et ve pilav 10 bin kişiye dağıtıldı.

Muharrem ayının sona ermesiyle birlikte Hacı Bektaşi Vali Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Cemevi’nde sabah erken saatlerden itibaren aşureler dev kazanlarda hazırlandı. Saatler süren zahmetin ardından hazır hale gelen aşureler davetlilere ikram edildi. Alevi ve Sunni vatandaşlar, ikramlardan alabilmek için uzun süre kuyrukta bekledi. 7’den 70’e her yaştan vatandaşın katıldığı aşure gününde dualar edildi, hazırlanan tonlarca aşure, et ve pilav yenildi. 12 gün boyunca oruç tutan vatandaşlar, birlik ve beraberlik içerisinde olmak için cem evine geldiklerini ifade ederek, aynı ortamı paylaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Hacı Bektaşi Vali Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Düzgün Bilgin, tutulan muharrem oruçlarının ardından alevi-sunni demeden tüm vatandaşların hazırlanan aşureden tatmak için bir araya geldiğini ifade etti. Bilgin, Muharrem Ayı boyunca günlük 3 bin kişiye yemek verildiğini hatırlatarak, “Bugün de kestiğimiz kurbanlarla 10 bin vatandaşıma yemek ve aşure ikramında bulunuyoruz” dedi. Hacı Bektaşi Vali Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Cemevi’nde aşure ve yemek ikramı gün boyunca devam ederken, Vali Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Emniyet Müdürü Mustafa Elaman da cemevini ziyaret etti.