Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından alınan kararla Erzincan’da bölgesel lojistik deposu kurulacak.


Erzincan, Türkiye’de ki Deprem Koordinasyon Merkezlerinden biri oluyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından alınan kararla Erzincan’da bölgesel lojistik deposu kurulacak.

15 bölge oluşturuldu
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından illerin afetselliği, ortalama yıllık hasar görebilirlik oranı, ulaşım ve nüfus kısıtları dikkate alınarak Türkiye 15 farklı bölgeye ayrıldı ve bu bölgelerde uygun görülen illere lojistik depolarının yapılması planlandı.

48 adet konteyner kurulacak
Bu plan kapsamında Erzincan’da 4 ay içerisinde Erzincan-Çağlayan yolu istikametinde bin 500 metrekare alana bölgesel lojistik deposunun kurulması için başlatılan ihale sürecinin ardından TOKİ tarafından çalışmalara başlandı. Erzincan ve çevre illerde meydana gelebilecek Afet ve acil durum hallerinde afetzedelerin barınma ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamak üzere yapımına başlanan lojistik depo içerisinde çadır ve çadır içi malzemelerin bulunduğu 48 adet konteyner depolanacak.

Yardım merkezi olacak
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Türkiye’nin jeolojik yapısı nedeniyle doğal afetlere müsait bir coğrafyada yer aldığını, özellikle geçmişinde iki büyük deprem yaşamış olan Erzincan’ın Türkiye’de ki deprem sonrası yardım merkezlerinden biri haline geleceğini belirterek; afet ve acil durumlarda vatandaşlara barınma ve barınma sonrası hizmetlerinin devamının sağlanması için bu uygulamanın önemli olduğunu kaydetti. Bölgesel Lojistik Deposunda 35 konteynerde, her birinde 100 adet olmak üzere toplam 3 bin 500 çadır, 13 konteynerde ise çadır içi malzeme bulunacak.