Erzincan’da Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB kurulması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tesisin temelinin 2017 sonunda atılması planlanıyor.

Erzincan’da Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Erzincan Valisi Ali Arslantaş başkanlığında yürütülen çalışmalarda hızla yol alınıyor.

Toplantılar hız kesmiyor
Erzincan Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi istişare toplantısı Erzincan Valisi Ali Arslantaş başkanlığında Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Ali Arslantaş’ın yanı sıra Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Daire Başkanı Fethi Molla ve organize sanayi bölgesi ile ilişkili kurumların temsilcileri katıldı.

Kurumlar gücünü birleştirdi
Toplantıda konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Besi OSB ile ilgili çalışmaların hızla sürdürüldüğünü, şu ana kadar herhangi bir sorun yaşanmadığını kaydetti. 2017 yılı sonlarında temel atmayı planladıklarını ifade eden Vali Arslantaş, OSB’nin kurulması için Erzincan’ın tüm kurum ve kuruluşları ile tek yumruk olduğunu, tüm çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

Belediyeden tam destek
Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy da böyle bir tesisin Erzincan’a ekonomik açıdan büyük faydalar sağlayacağını ifade ederek, Erzincan Belediyesi olarak tam destek vereceklerini söyledi.

Bölgeyi gezdiler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fethi Molla ise konuşmasında, OSB ile ilgili çalışmalarını son derece verimli bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Toplantıya katılan tüm kurum ve kuruluşların temsilcileri OSB’nin kurulmasına tam destek verirken, mevzuat açısından hiçbir sakınca bulunmadığını, Besi OSB’nin kurulması için tüm şartların uygun olduğunu ifade ettiler.
Toplantı sonrası Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve beraberindeki heyet  Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulacağı bölgeye giderek alanda incelemelerde bulundular.

OSB’nin özellikleri;

Bin 335 dekarlık
alanda inşaa edilecek.  
120 ahır kurulacak.
Ahırlar 50-199 baş
kapasiteye sahip olacak.
Toplam 9 bin 450
hayvan beslenecek.
Tesiste 25 kişi çalışacak.
Et entegre tesisi kurulacak
Biyogaz tesisi kurulacak.