Kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi amacıyla yürütülen GÖLSU projesi kapsamında Erzincan da sulanmadık arazi kalmayacak.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Devlet Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile Erzincan da inşası devam eden ve yapımı tamamlanan gölet ve sulama projelerinin şantiye sahalarını gezerek, incelemelerde bulundu.

Boşa akmayacak
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen "GÖLSU" projesi kapsamında Erzincan da ki su kaynaklarını değerlendirerek, sulanmadık arazi bırakmamak için hayata geçirilen projeler arasında yapımı tamamlanan  Tercan Çadırkaya Göletinde ve yapımı devam eden Çayırlı  Turnaçayırı Barajı, Tercan Çatakdere ile Kemah’ın Doğanbeyli, Karadağ ve Tuzlaköy Göletlerinde incelemede bulunan Valisi Arslantaş, yetkililerinden çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Verimlilik artacak
Vali Arslantaş, yapmış olduğu incelemelerde iş sezonunun başlamasıyla birlikte yüklenicinin işe başladığını, ekiplerin çalışır halde olduğunu ve işin 2017 yılı içerisinde bitirilmesinin hedeflendiğini, çalışma ve iş planının da bu hedef doğrultusunda yürütüldüğünü gözlemleyerek, kazasız ve başarılı bir iş sezonu geçirilmesini temenni etti.

Vali Ali Arslantaş, “Projelerin tamamlanmasıyla sulama göleti yapılan bölgelerde halen tarımı yapılan bitkilerin veriminin artacağı, yeterli suyun zamanında bulunabilmesi sağlanarak, çiftçi gelirlerinin artmasından dolayı ekonomik ve sosyal bakımından da bölgelerin daha çok gelişeceğini de ifade etti.