Refahiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Hayvanların Otomatik Sulama Sistemi İle Sulanması’ projesi tanıtıldı.


Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 8 bin 500 hayvanın otomatik sulama sistemiyle buluşturulduğu projenin tanıtım toplantısını Refahiye’de gerçekleştirdi. Refahiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve KUDAKA tarafından finanse edilen "Hayvanların Otomatik Sulama Sistemi İle Sulanması" projesi kapsamında 4 bin 444 otomatik suluk dağıtıldı.

Refahiye Meslek Yüksekokulu Mehmet Yavuz Kültür Merkezinde yapılan tanıtım toplantısına Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Refahiye Kaymakamı Sedat Ateş, Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, Refahiye Belediye Başkanı Cevdet Çınar, protokol mensupları ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, Refahiye’nin iklim yapısı ve coğrafi koşullarının getirdiği sonuçlar doğrultusunda bitkisel üretime çok müsait olmamasına rağmen hayvancılık ve arıcılık sektörü için biçilmiş kaftan olduğunu söyledi.

Refahiye Belediye Başkanı Cevdet Çınar ise konuşmasında, ilçede mezbahane sıkıntısı yaşadıklarını ve ilçeye bir mezbahane kurulmasını isteyerek yetkililerden yardımcı olmalarını istedi. Çınar, ilçede hayvancılık sektörünün geliştirilmesi için çalışacaklarını da söyledi.

Tanıtım toplantısında konuşan Refahiye Kaymakamı Sedat Ateş ise Refahiye’nin geniş mera ve otlaklara sahip olduğunu ancak bunlardan yeterince istifade edemediklerini söyledi. Ateş, "Uygulanan projenin bir başlangıç olmasını kabul ederek hayvancılığı geliştirmeye çalışacağız” diye konuştu.  

Toplantıda son olarak Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Baysal tarafından katılımcılara proje hakkında sunum yapılırken, çiftçilere de suluk dağıtımı yapıldı.