Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün, Muharrem ayında koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl iftar yemeği verilmeyeceğini ve cem ibadeti yapılmayacağını bildirdi.

 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün, Düzgün, Erzincan Cemevinde düzenlediği basın toplantısında, “20 Ağustos 2020 perşembe günü itibari ile muharrem orucunu tutmaya başlayacağız. Muharrem ayı ay takvimine göre yılın ilk ayıdır. Kurban bayramının birinci gününden itibaren saydığımızda 20 gün sonra yani 21.gün oruçlarımızı tutmaktayız. Muharrem ayı denildiğinde ilk akla gelen Allah rızası için tutulan oruçlarımızdır. İnancımıza göre bu ay Allah'ın rızasını ve barış duygularını pekiştirmek, zulme ve haksızlığa karşı çıkmak, mazlumdan yana olmak özü dara çekmek ve gönülleri insan olma onuru ile yıkama ayıdır" dedi.

 

Düzgün ayrıca bu sene korona virüs salgını nedeniyle iftar yemeği verilmeyeceğini ve cem ibadeti yapılmayacağını sözlerine ekleyerek alınan bu kararın Türkiye genelinde ki tüm cem evlerinin ortak kararı olduğunu sözlerin ekledi.