Üzümlü ve köylerinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan Cimin üzümünde bu yıl meydana gelen rekolte ve kalite artışı çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Sofralık üzüm çeşidi olan Cimin üzümünde, mevsimsel olarak havaların normal seyretmesi nedeniyle önceki yıllara oranla veriminin yanı sıra kalite de yükseldi. Yaklaşık 6-7 bin ton arasında ürün beklenen üzüm, üreticisinin yanı sıra il ekonomisine de katkı sağlıyor. Üzümler, kentin yanı sıra diğer şehirlere gönderiliyor. Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Üzümlü İlçesinde bulunan üzümü bağlarını ziyaret ederek çiftçilerle görüştü. İl Müdürü Murat Şahin, bu yıl yaşanan kalite ve rekolte artışının mutluluk verici olduğunu söyleyerek, Cimin üzümü üretim alanlarının artırılacağını söyledi.

23 farklı çeşit var
İl Müdürü Şahin, "Kendine has eşsiz tadıyla şifa kaynağı olan Üzümlü ve civarında yetişen Cimin üzümü, 2001 yılında Üzümlü Belediyesi'nin Türk Patent Enstitüsü'ne müracaatı ile ülkemizin ilk ve tek patentli üzümü olmuştur. Yapılan araştırmalarda ve  incelemelerde, Üzümlü’de tespit edilen 23 farklı üzüm çeşidi bulunmakta. Cimin Üzümü, Siyah renkli, şekli basık-oval, ortalama tanesi 3-4 gram ağırlığında, çekirdek sayısı ortalama 1-4 adet, orta kabuk kalınlığında, aroması tatlı-mayhoş, konik şeklinde, dolgun sıklıkta, 300-1500 gram salkım iriliğinde sofralık bir üzüm cinsidir” dedi.