Denizcilik Müsteşarlığı tarafından Kemaliye ilçesine gönderilen gezi teknesi düzenlene törenle suya indirildi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından Kemaliye'ye gönderilen gezi teknesinin suya indirilmesi törenine katıldı.

Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataç, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Kıyı Emniyet Genel Müdürü Salih Orakçı, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır ve vatandaşalr katıldı.

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kemaliye'nin artık ulaşılan ve erişilen bir yer olduğunu söyledi.

Bakan Yıldırım, Kemaliye'nin sadece Türkiye'nin değil dünyanın cazibe merkezi haline geldiğine dikkat çekerek "18 kilometrelik kanyon, buradan ta Elazığ'a giden su yolu, bu muazzam tabiat Kemaliye'ye ayrı bir zenginlik kazandırıyor. Bu tekne aslında İzmir'le Erzincan'ın kardeşliğini temsil ediyor. İzmir'e gidince, 'İzmir'de yapılan bu teknenin biri hemen Erzincan'a gidecek ve Eğin'de iskeleye yanaşacak' dedik. Böylece Erzincan'la İzmir'in kardeşliğini, dostluk köprüsünü, hem uçak seferleri ile, hem de İzmir'den tekneyi buraya göndererek başlatmış olduk. Yurdumuzun doğusu ile batısını birbirine yaklaştırıyoruz. Kardeş yapıyoruz" dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yöreyi gezmeye gelenlerin Kemaliye'nin güzelliğini sadece karadan değil, nehirden de görme imkanı bulacağını belirtti.

Bakan Yıldırım, daha sonra 30 kişi kapasiteli 'Eğin' teknesinin kurdelasını kesti. Teknenin dümenine geçen Yıldırım, beraberindekilerle birlikte Keban Baraj Gölünde kısa bir tur attı. Tekneyi başarıyla kullanan Bakan Yıldırım, nehir gezintisinin ardından kıyıya yanaştı.