08. 04. 2020

Biz bir aileyiz

Yazdır

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin.
Erzincanlı olduğunuzu söylediniz mi farklı bir
ayrıcalık görürsünüz.
Bu durum Erzincanlıların güvenilir ve dürüst
olmalarından kaynakladır.

Erzincanlı vatanı sever.
Erzincanlı milletini sever.
Erzincanlı bayrağını sever.
Erzincanlı Türkiye’yi sever.
Erzincanlı Türk örf ve adetlerini geleneklerine bağlı yaşar.

O sebeptendir ki, son yıllarda ülkemizde yaşanan kadına şiddet olaylarında Erzincanlı ismi hiç geçmemektedir. Cürüm ve haysiyetsizlik, töre cinayetleri ve cana kast yoktur Erzincan’da.

Erzincan bu olumsuz tablonun dışında kalarak aile bağının ne kadar kutsal olduğunu rakamlarla doğrulamıştır. Bayburt, Şanlıurfa, ve Çanakkale boşanmaların ve buna bağlı aile içi şiddetin en çok yaşandığı iller olurken Erzincan son sırada yer almaktadır.

Kentte 2013 yılında 266 olan boşanma sayısı 2014’e 265’e düşmüştür. 2015 yılının açıklanmayan resmi rakamlarına göre bu sayının daha da düşeceği tahmin ediliyor. Boşanan çiftlerin yaş ortalaması ise 25-39 arası olurken en az boşanma 16-24 yaş aralığındaki görülmüştür.

Öyle ki bu yazdıklarımız Erzincan’ın dışında
yaşayan hemşehrilerimiz içinde geçerlidir.
Boşanmalar olmamışmıdır. Olmuştur ancak ne cürüm işlemekten ne de haysiyetsizlikten
kaynaklanmamış, geçimsizlikten olmuştur.

TÜİK tarafından açıklanan boşanma verilerine görede Erzincan’da 265 çift boşanmış, boşanmaların yüzde 99’un geçimsizlikten kaynaklandığı belirtilmiştir.

Erzincan ülkemizde aile yapısını koruyan ve çok önem veren nadir illerden biridir. Erzincanlılar toplumun temel taşı aile yapısına oldukça önem vermektedir. Erzincanlıların aile yapısını koruması ve sürdürmesi Türkiye’ye örnek teşkil etmektedir.

Erzincanlı dürüst yaşamış.
Dürüst ticaret yapmış.
Çok acılar yaşamış ancak, acıların üstesinden gelmesini bilmiştir. Her zaman 24 ayar olmanın hakkını vermiştir.

Bugün Türkiye’de Erzincanlıların parmak gösterilmesi bir tesadüf değil, dürüstlüğün ve güvenirliliğinin açık bir kanıtıdır.