Yatırımın doğru ve akıllı stratejisi, ucuz hisse senetlerine yatırım yapma cesaretine sahip olmaktır. Bu yatırımın, büyük riskler taşıdığını ve göründüğünden çok daha zor olduğunu kabul etmek gerekir.  

Yatırım yapmak ve karlılığın sürdürülmesini istiyorsanız, farklı bir şey yapmanız gerekir.

Geçmişten günümüze büyük ölçüde getiri sağlayan bir strateji ucuz olduklarında varlık satın almaktır. Satın alırken kazanmaktır. Geçmiş veri, algoritma ve istatistikler geleceğe yönelik bir rehber değildir. Ancak elimizde olan bir sonraki bağlantıya başarı ile geçişin tek anahtarıdır. Bu strateji, tüm piyasalar ve hisse senetleri için geçerlidir.  

Basitçe,  piyasa ucuzsa yatırım yaparsanız, sonraki getiriler piyasa yüksek olduğunda satın aldığınızdan daha yüksek olması kaçınılmazdır.

Pazarın teknik olarak alım zamanı için her oranı kullanamazsınız. Ancak değer yatırımı sabırla ilgilidir.  Pahalı pazarlar yaptıklarını yapsınlar asıl hedefiniz ucuz pazarlarla ilgilenmek olmalı.  İyi haber şu ki, Türkiye yatırımcılar tarafından en yoğun şekilde incelenirken, küresel pazarlarda da Türkiye pazarına yatırımlar yükseliyor gibi görünüyor.  

Peki bugün ne ucuz görünüyor?  İlk sıralarda, Türkiye pazarı esnek ekonominin en karlı ve en hızlı büyüyen pazar olduğu gözlemlenmektedir.  Ne düşündüğünüzü biliyorum.  "Türkiye'ye yatırım mı yapıyorsunuz?   Gelin görün ki güven ve istikrar sorunu var! "Bu doğrudur.  Ve elbette, gelişmekte olan piyasaların çok daha ucuz olmasının nedeni budur. Asla aklınızdan çıkarmayacağınız paradoks insanlar kendilerini rahat hissettiklerinde fırsatlar elde edemezsiniz. Kazanmak için kimsenin satın almak istemediği varlıklara yatırım yapmanız gerekebilir.

Şirket hisseleri satın almanın en iyi yanı, bireysel şirket riskine maruz kalmamanızdır.  Pazarın ucuz olması veya çeşitlendirmeniz riski ortadan kaldırmadığını biliyoruz. Fiyatlar düşmeye devam edebilir, ancak daha büyük riskler de vardır.  Politika daha da kötüye gidebilir.  

Bu yüzden çeşitlendirmek ve yapılandırmak zorundasınız. Tek bir ucuz hisse senedi satın almayın. Gelişmekte olan piyasa uzmanları, küresel pazarların en ucuzunu satın alma stratejisinin yatırımın %30 oranında en iyisi olduğunu öne sürüyor.  Ve hala kendinizi çok dalgalı, yüksek riskli piyasalara yatırım yapmak için ikna edemiyorsanız, iyi haber şu ki yoğun bir çalışma sonrası yapacağınız yatırım sadece mali açıdan değil, varoluşsal olarak da mülkiyet hissedebilirsiniz. Yaptığınız yatırımlar yeteneklerinizi ortaya çıkarması yanı sıra kendi yatırım stratejilerini keşfetmek ve kendi başınıza karar vermek piyasada bir yer edinmenizi sağlayacaktır. Asla yüksek risklere, büyük rakamlarla girmeyeceksiniz ancak çocuklarınıza, ailenize üniversite yıllarında başlayacağı bir yatırım bilinci katmanız çok önem arz etmektedir.

Üniversite yılarında küçük yatırımlarla borsa ile yapacağı ufak çaplı meşguliyet yarın şirketleri daha iyi tanıması en önemlisi yöneleceği alana ilgisini yoğunlaştırması ve iş bulabilme bakış açısını geliştireceğini vurgulamak isterim.