Antalya Erzincanlılar Derneği düzenlediği dayanışma gecesinden Antalya'da yaşayan Erzincanlıları buluşturdu.

Antalya Erzincanlılar Derneği 5 yıldızlı Porto Bello Hotel'de danaynışma gecesi düzenledi.

Geceye, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanısıra Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, AKP Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul, AKP Antalya İl Başkanı Hüseyin Samani ile Antalya Erzincanlılar Derneği Başkanı Mustafa İlhan ve çok sayıda Erzincanlı katıldı.

Ezine peyniri gibi Erzincan mutfağının lezzetlerinin ikram edildiği dayanışma gecesinde, yöreye ait türküler mahalli sanatçılar tarafından seslendirildi, yöresel halk oyunları gösterileri sunuldu.

Amaç kaynaşmayı sağlamak

Dayanışma gecesini açılış konuşmasını yapan Antalya Erzincanlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa İlhan,gecenin amacının, Antalya'da yaşayan Erzincanlıların tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

1989 yılında kurulan derneğin Antalya'da yaşana 15 bin Erzincanlılya hizmet ettiğini belirten Başkan İlhan, "derneğimiz gurbette yaşaşan Erzincanlıları bir çatı altında topladı" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, Erzincanlılar her yerde

Antalya'da hemşehrileriyle biraraya gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincanlıların Türkiye'nin her tarafında, hatta yurtdışında bile her yerde bulunduklarını söyledi.

Nerede olursa olsun hemşehrileriyle biraraya gelerek Erzincan havasını alıyor ve özlemini giderdiğini belirten Binali Yıldırım, ''Nerede doğarsanız doğun nerede geçiminizi sağlarsanız sağlayın Erzincanlılık ruhu asla yok olmuyor. İyi ki yok olmuyor bizim buna ihtiyacımız var. Erzincanlı olarak Antalya'da yaşayan 15 bin kişi var. Erzincan'ın 15 bin nüfuslu bir ilçesi dahi yok ve Erzurum merkezinin nüfusunun da beşte birini oluşturuyor. Erzican'ın plakası 24, gün 24 saat altın 24 ayar bunların hepsi tesadüf değil. İstanbul'da bir taksinin arka camında okudum iki türlü canlı vardır diyor biri diğer canlılar ikincisi Erzincanlılar. Bir Erzincanlının Erzincanlı oluşunu en güzel şekilde ifade etmiş' dedi.

Erzincan'ın, 1915'de Rus işgalini, 39 ve 92'de yaşanan olayları hatırlatan Binali Yıldırım, "Erzincan son günlerde bazı olaylar daha yaşıyor ama hepsinden yüz akıyla çıkmayı başarmıştır. Bütün bu olayların üstünden sabırla gelmiştir. Erzincan bütün gücü ve yoğunluğunu şehrinin gelişmesi ve ülkesinin refahı için harcıyor. Artık Erzincan acı-elem olaylarla anılmak istemiyor. Artık güzel şeylerle anılmak isteniyor. Artık biz ülkemiz için Erzincan, Ağrı, Aydın, Hakkari, İzmir, her yer için gece gündüz çalışarak yolları, havayolları yapıyoruz. Bilişim otoyolları ile ülkeyi kaplıyoruz. 6 vilayet birbiri ile bölünmüş yolla birleşirken bugün 63 ile çıktı. Türkiye kuzeyden güneye, batıdan doğuya bölünmüş yollarla donatıldı. Kazalar ve can kayıpları azaldı. Havayolları halkın yolu haline geldi. Bütün bunları yapmaktan daha çok vatandaşlarımızın gönlüne yol yapmayı daha çok önem veriyoruz. Eğer birlik beraberliği sağlamak istiyorsak önce gönüllerdeki yolların yapılması gerekiyor" dedi.

Bakan Yıldırım'a tarihi tren fotoğrafı hediye edildi

Bakan Binali Yıldırım'a, Antalya Erzincanlılar Derneği Başkanı Mustafa İlhan tarafından 7 Ekim 1938 tarihli Erzincan Tren Garı'na Erzincan treninin girişinin fotoğrafı ile plaket hediye edildi.

Gecede, Türk halk Müziği Sanatçısı Sevcan Orhan ile birlikte Âşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü söyleyen Bakan Yıldırım, davetliler tarafından büyük alkış aldı.