Geleneksel Türk Okçuluğunu öğrenen kız öğrenciler eğitimlerini açık havada ve at sırtında yapıyorlar.

Erzincan Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu'nda kalan kız öğrenciler düzenlenen kursla Geleneksel Türk Okçuluğunu öğreniyorlar. Kız öğrenciler eğitimlerini açık havada ve at sırtında da sürdürüyorlar.

Erzincan’da ilk oldu

KYK yurtlarında kalan öğrencilere yönelik farklı branşlarda kurslar açıldığını belirten İl Müdürü Fevzi Sarıçiçek, millî kültürümüze dair spor ve sanatlara öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiklerini belirterek, ilk defa bu yıl Erzincan Kız Yurdunda Geleneksel Türk Okçuluğu alanında kurs açtıklarını ifade etti. Öğrencilerin önce yay tutmayı, yay çekmeyi, ardındanda ok atmayı öğrendiklerini dile getiren Sarıçiçek, eğitimin beşinci ayında ise at sırtında ok atmaya başladıklarını söyledi.

Turnuva Ankara’da
İl Müdürü Sarıçiçek, Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nce 2 Mayıs tarihinde Ankara’da düzenlenecek Geleneksel Türk Okçuluğu turnuvasına Erzincan yurdundan 5 kız öğrenciden oluşan takımlarını göndereceklerini ifade ederek, "Öğrencilerimiz uzun zamandır çalıştıkları, antrenmanlarını yaptıkları yay germe ve ok atma tekniklerini epey geliştirdikten sonra şimdi hem at sırtında hem de açık havada talim ve atışlarla çalışmalarına devam ediyorlar. Bizim dileğimiz öğrencilerimizin derece ve başarı elde etmelerinden öte ecdadımıza, şanlı geçmişimize ait duyguların, manevi değerlerin milli kültür unsurlarının yaşatılması ve gençler arasında kabul görmesidir" dedi.

KYK Türk Okçuluğu takımında yer alan öğrencilerden Duygu Özdemir, "5 ay önce kursumuz başladı. İlk başlarda hatalı ve acemice atışlarımız oluyordu. Hocamızın desteği ile vize ve finallerimize rağmen  çalışmaya devam ettik. Bugünkü noktaya böyle geldik” şeklinde konuştu. Yarışmaya hazırlanan Naime Beyaztlı ise "Geleneksel Türk Okçuluğunu öğrendiğim için çok mutluyum. Bizlere bu imkanı sağlayan devletimize minnettarız" dedi.