Erzincan Kültür Eğitim Vakfı ve İliç Dernekler Federasyonu’nun birlikte organize ettiği gece de ilçenin gelenek, görenek ve yemek kültürü katılımcılara tanıtıldı.


Erzincan Kültür Eğitim Vakfı ‘24 Erzincan Geceleri’ hız kesmeden devam ediyor. Erzincan Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, İliç Dernekler Federasyonu ile devam etti. İlçelerin yöresel ürünlerinin ve yemek kültürlerinin de tanıtıldığı 24 Erzincan Geceleri’nde Erzincanlı sanatçılar da yer alıyor.

Amaç birliktelik
Programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Başkanı Sadık Ağca, her ay bir ilçe derneği ile birlikte organize ettikleri gecelerin amacının birlik ve beraberliği pekiştirmenin yanında ilçelerin tanıtımına da katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Vakfın 40 bin öğrenciye burs sağladığına dikkat çeken Başkan Ağca, "EKEV’in eğitimin yanında kültürel ve sosyal çalışmalara da büyük önem veriyor. Kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması için de bu tür etkinlikler düzenliyoruz" şeklinde konuştu.

Önemli bir rol oynuyor
İliç Dernekler Federasyonu Başkanı Cahit Tatar da, programdaki konuşmasına şehitleri anarak başladı. 24 Erzincan Geceleri’ni başlatan EKEV’e teşekkür eden Başkan Tarar, bu tür porgramların ilçelerinin kültürlerinin tanıtılmasında önemli bir rol oynadığını söyledi.

İliç’in sivil toplum kuruluşu olarak gelenek ve göreneklerini yaşatmayı hedeflediklerini belirten Başkan Cahit Tatar, "gurbete çıktığımızdan beri Erzincan’ı İstanbul’da yaşıyoruz. O nun içindir ki İstanbul gibi bir metropolde bir olamaya ve birlik ve beraberliğimizi sürdürmeye çalışıyoruz" dedi.

Ekonomisi gelişti
Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Gülbey Sezgin’de konuşmasında, programı düzenleyen EKEV ve İliç Dernekler Federasyonu yönetimine teşekkür etti. İliç’in kültürünü yaşatan bir ilçe olduğuna dikkat çeken Başkan Sezgin, ilçenin ekonomik yönden gelişen bir şehir olduğunu da sözlerine ekledi.

EKEV’e teşekkür etti
Programda konuşan Ak Parti Şişli İlçe Başkanı Fuat Günday da, "yerel kültürün gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli bir organizasyon olan bu programı düzenleyene EKEV ve İliç Federasyonu tebrik ediyorum" dedi.

Gecede yapılan konuşmaların ardından katılımcılara, yöresel yemekler ve ürünler ikram edilirken, sanatçılarda Erzincan türkülerini seslendirdiler.