Kemaliye’de  bu sene 41'incisi düzenlenen "Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri nefes kesen görüntülerle sahne oldu.

Kemaliye Kaymakamlığı, Kemaliye Belediye Başkanlığı ile Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı’nın (KEMAV) birlikte organize ettiği şenlikler 4 gün sürdü.

 

150 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında,  Karanlık Kanyon da 'Sırat on Fırat' hattından Lan Flanders basejump, Şehitler Yolu ağaçlandırma etkinliği, Via Ferrata tırmanışı, Seakajak yarışları, kano safari ve kamp, dağ bisikleti yarışları yer aldı.

 

Şenliklerde, milli dağcı Tunç Fındık, Mustafa Kalaycı ve Mustafa Nalbant’ın da aralarında bulunduğu sporcular, 2 bin 200 metre yüksekliğindeki Via Ferrata parkuruna da tırmanış yaptı. Dağcıların kayalara tırmanışları büyük ilgi ile izlendi.

 

Şenliklerin kapanış programına katılan Erzincan Valisi Mehmet Makas, AK Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ve beraberindekiler, etkinliklerin yapıldığı bölgeye dikilen ağaçlara künye taktı.

 

Vali Makas ve beraberindeki heyet, ilçe meydanındaki seyir terasının açılışını yaparak, Karanlık Kanyon’da düzenlenen tekne turuna katıldılar.

 

Şenliklerle ilgili açıklamalarda bulunan KEMAV Başkanı Mustafa Feridun Çelikmen, Kemaliye'nin, Erzincan'dan dünyaya açılan turizm kapısı olduğunu söyledi.

 

Çelikmen, şenliklerin Türkiye'de Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uyularak düzenlenen ilk doğa festivali olduğunu da dikkat çekti.