Refahiye Dernekler Federasyonu İstanbul’da kuruldu. Federasyonun kuruluş amacının ise Refahiyelileri tek çatı altında birleştirmek olduğu belirtildi

 

İstanbul’da faaliyet gösteren Refahiye köy derneklerin katılımı ile Refahiye Dernekler Federasyonu kuruldu. Refahiye Dernekler Federasyonu dernekler masasına kuruluş dilekçesinin onaylanması ile ersmen kurulmuş oldu. Konu ile ilgili federasyon kurucu başkanı Eyüp Ferudun Süngü bir açıklama yaptı.

 

Hedef tek çatı

Dernekler masasına kuruluşlarını onaylattıklarını söyleyen Başkan Süngü, “tüm Refahiyelileri bir çatı altında birleştirmek amacıyla kurduğumuz federasyonumuzun ismini Refahiye Dernekler Federasyonu olarak kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi.

 

Refahiye Derneği'nin çizgisinde

Tek çatı altında güçlü bir Refahiye oluşturmak için üç yıldır verdikleri mücadelelerin sonuçsuz kalması nedeniyle federasyonu kurduklarına dikkat çeken Başkan Eyüp Ferudun Süngü, Tüm köy derneklerimizi ve hemşehrilerimizi 1990 yılından bugüne Refahiye ve Refahiyeliler için hizmet eden Refahiye Kültür ve Dayanışma Derneği çizgisinde kurulan Refahiye Dernekler Federasyonu’na davet ediyoruz” dedi.

 

Bu çatı dostluk çatısı

Başkan Süngü, “Her birimizin farklı görüşü olsa da bizlerin tek sevdası Refahiye’dir. Bu çatı dostluk çatısı, bu ocak baba ocağıdır. Hiç kimseyi ayırmadan, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, küskünleri ile, kırgınları ile yeniden hemhal olmanın zamanıdır. Hep birlikte daha güçlü bir Refahiye diyerek, Federasyonumuzun Refahiye’mize, Erzincan’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.