Erzincan Heybeli yaylasında 1. Geleneksel Koç Katım şenliği düzenlendi.


Karakaş cinsi koyun ırkının ıslahını sağlamak için düzenlenen şenlikte protokol mensupları çoban keçelerini giyerek kucaklarına aldıkları yavru kuzuyu sevmelerinin ardından üzerlerine Türk bayrağı çizili, süslenmiş damızlık koçları davul zurna eşliğinde sürülerin içine saldılar.

 

Şenlikte konuşan Erzincan Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş, “bu yıl ilkini düzenlediklerini şenliği geleneksel hale getireceklerini söyledi.
Erzincan Valisi Mehmet Makas ta törende yaptığı konuşmasında, Erzincan'ın tarım ve hayvancılıkta kazandığı ivmenin sevindirici olduğunu söyledi.


Erzincan'ın kalkınmasına yönelik iki önemli sektörün önce çıktığına dikkat çeken Vali Makas, "bunlardan birincisi tarım ve hayvancılık, ikincisi turizm ve doğa. Artık dünya organik tarıma yöneliyor. Organik tulum peynirinin merkezi olan Erzincan'da sizlerin üretimi artırarak devam ettireceğinize inanıyorum. Tulum peyniri üretimini artırmak adına Valilik olarak elimizden gelen desteği sağlayacağız. Burada koç katım törenin ilki gerçekleştirildi ve bundan sonra geleneksel olarak devam edecek. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi noktasında emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.


Şenliğe Erzincan Valisi Mehmet Makas, Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.