Erzincan merkez ve ilçerinde koronavirüs denetimleri yapıldı.


İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği ‘Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler’ konulu genelge kapsamında, Erzincan'da denetimler yapıldı. Denetimlere Erzincan Valisi Mehmet Makas'ta katıldı.
Kentteki işyerlerini denetleyen Vali Makas, vatandaşlara maske takmaları konusunda uyarılarda bulundu.


Covid19 ile mücadele kapsamında kontrollü sosyal hayatla ilgili denetimlerini sürdürdüklerini belirten Vali Mehmet Makas, "ekiplerimiz sahada, sağlık için hepimiz için mottosuyla bakanlığımızın talimatları doğrultusunda Sağlık Bakanlığının işkoluna göre belirlediği rehberler var. Bu rehberler kapsamında başta mesafe, maske ve hijyen olmak üzere işyerlerimizi denetliyoruz. Çarşıda, pazarda gördüğümüz vatandaşlara maske takmaları yönünde rehberlik hizmeti veriyoruz.” dedi.

 

Vali Makas, Erzincan'da maske takmadan dolaşanlara ceza uygulamasının var olduğunu ifade ederek, “Tabi ceza alınan bir karar var. Cezanın da uygulanması gerekiyor. Ancak cezadan önce rehberlik hizmeti yapıyoruz. İlla bu inatta vatandaşımız devam ederse ceza noktasına da gidiyoruz. Erzincan'da da vaka sayısı artıyor. Lakin kontrollü bir artış var. Kontrolümüzün dışında, baş edemeyeceğimiz bir problem değil. Hastalığın sönmesi vatandaşımızın bilinçli hareket etmesine bağlı. Özellikle maske ve sosyal mesafeye bağlı. Ben inanıyorum ki tüm Erzincan'la beraber biz bunu başaracağız. Ben vatandaşlarımıza şunu tavsiye ediyorum. Bize yardımcı olsunlar. Maskeyi taksınlar, sosyal mesafeye uysunlar, hijyene dikkat etsinler. Alacağımız hiçbir tedbirden bu salgın büyük değil. Millet olarak başaracağız ve ben inanıyorum ki Erzincan'ımız 81 vilayet içerisinde en önde başaranlardan olacak.” şeklinde konuştu.

 

Haberin videosunu izlemek için tıklayınız.