1939 Erzincan depreminden sonra yapılan ve ömrünü tamamlayan Kızılay ve Hocabey mahallelerinde kentsel dönüşüm projesi hayata geçiyor.

Belediye Başkanı Bekir Aksun, Kızılay ve Hocabey mahallelerinde uygulanacak olan kentsel dönüşümde 988 konut inşa edileceğini söyledi.

Gazetecilerle bir araya gelen Başkan Bekir Aksun, "görevde buluduğu sürede yaptıkları çalışmalar ve Kızılay-Hocabey projesi ühakkında bilgiler verdi. Toplatıda Belediye Başkan Yardımcısı İkram Çamur Kızılay-Hocabey mahallelerinin kentsel dönüşüm projesiyle ilgili sunum yaptı. "Kızılay ve Hocabey Mahalleleri 1939 Depremi sonrasında yapılmış olan ve zamanla ömrünü tamamlayarak şehrin merkezinde çoğunluğu gece kondu durumuna gelen binalardan oluşmaktadır" diye konuştu.

İkram Çamur, "Kızılay Mahallesi 150 bin metrekare, Hocabey Mahallesi 53 bin metrekare olmak üzere dönüşüm alanı toplam 203 bin metrekaredir. Hazırlanan projede 228 adet 4+1, 552 adet 3+1, 208 adet 2+1 olmak üzere toplam 988 adet konut ve 82 adet işyeri, 925 araçlık katlı otopark, 11 bin 270 metrekare kent meydanı, site içi otopark, yeşil alan, oyun alanları ve bisiklet yolu yapımı planlanmıştır. Hak sahipleri ile yapılacak görüşme sonucuna göre konut tip ve sayılarında değişiklikler yapılabilecektir. Projenin belediyemiz ve şehrimizin yerel imkanları kullanılarak etaplar halinde yapılması planlanmaktadır” dedi.

İki mahalleye 998 konut

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Kızılay-Hocabey mahallelerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesinin detaylarını paylaştı. Proje kapsamında Kızılay Mahallesinde 150 bin metrekare, Hocabey Mahallesinde 53 bin metrekare olmak üzere toplam dönüşüm alanı toplam 203 bin metrekare olarak belirlendi. Her iki mahalleye toplam 988 adet konut yapılacak. Ayrıca proje kapsamında işyerleri, otoparklar, sosyal tesisler, yeşil alanlar, oyun alanları gibi çeşitli tesisler yer alacak.