Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski'nin uçağı Rusya'nın batısındaki Smolensk havaalanına iniş sırasında yere çakıldı.

Kazada, Kaçinski de dahil olmak üzere 96 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Polonya Devlet Başkanı Leh Kaçinski ve beraberindeki üst düzey devlet görevlilerini taşıyan Tu-154 tipi uçağı, Rusya'nın batısındaki Smolensk kentinde iniş sırasında aşırı sisli havada iniş yapmaya çalışırken düştü. Uçakta bulunan 96 kişiden kurtulan olmadığı bildirildi.

Uçakta Kaçinski ve eşinin yanısıra,  Merkez Bankası Başkanı Slawomir Skzpek, Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor, Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrej Kremer'in ve bazı üst düzey hükümet yetkililerinin de bulunduğu kaydedildi.

Kaçinski ve beraberindeki heyetin İkinci Dünya Savaşı'nda ölen Polonyalı askerlerin anma törenine gittiği duyuruldu.

Devlet başkanının ölümü halinde meclis başkanı Bronislaw Komorowski'nin geçiçi olarak devlet başkanı olacağı açıklandı. Açıklamayı Komorowski'nin yardımcısı Jerzy Smolinski yaptı.

Polonya hükümetinin bugün ilerleyen saatlerde olağanüstü bir toplantı yapacağı duyuruldu. Uçakta Polonya Dışişleri Bakanı ve Meclis Başkan Yardımcısı'nın da bulunma ihtimali olduğu belirtildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise Rusya Olağanüstü Hal Bakanı'nın Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in emriyle bölgeye gönderildiği ifade edildi.

Uçak 20 yıllık

Devlet Başkanı Lech Kacziynski'yi taşıyan, Sovyet yapımı Tupolev Tu-54M tipi uçağın 20 yllık olduğu kaydedildi.

Uçağın Smolensk Havaalanı'na 1.5 kilometre mesafede sisli havadan etkilenerek çakıldığı duyuruldu. Smolensk Valisi Sergey Antufiyev, Rusya-24 kanalına telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, "Uçak ağaçların tepesine çarptı, yere çakıldı ve parçalara ayrıldı" dedi ve kurtulan olmadığını söyledi.

Polonya Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüsü Varşova'dan yaptığı açıklamada, "Uçak düştükten sonra alev aldı. Arama kurtarma ekipleri yolcuların büyük oranda zarar görmüş cesetlerini uçaktan çıkarma çalışmalarına başladı" dedi.

Interfax haber ajansına konuşan yetkililer kaza yerinde uçağın kara kutularından birinin bulunduğunu bildirdi.

 Adının açıklanmasını istemeyen bir Rusya Hava Kontrol yetkilisi “Pilota yoğun sisten dolayı Moskova ya da Minsk’e inmesi önerildi ancak kendisi Smolensk’e iniş yapmakta ısrar etti. O siste kimsenin iniş yapmaması gerekiyordu” dedi.

Rus televizyonlarında yaynlanan görüntüler uçağın paramparça olduğunu, motorların ve geri kalan parçaların çamura gömüldüğünü gösterdi. Yangın söndürme çalışmaları ve diğer enkaz çalışmaları devam ediyor.