30. 03. 2020

Erzincan'da engelli çocuklara 'Uzay' terapisi

e-Posta Yazdır PDF

Özel Türk Kızılayı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne, uzay terapi sistemi ve hidroterapi havuzu kuruldu.

Maliyeti 20 bin dolar olan sistemlerin rehabilitasyon merkezine gelen öğrencilere faydalı olacağı düşünülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak 3 yıl önce faaliyete geçen Kızılay Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi'nde uygulanan uzay ve hidroterapi eğitimlerle, bedensel engelli çocukların yürümeye alıştırılması, denge sağlaması, ayaklarının direnç kazanması hedefleniyor.

210 öğrencinin eğitim gördüğü, 30 personelin görev yaptığı Rehabilitasyon Merkezi'nde yaklaşık 10 gün önce başlanılan 2 ayrı eğitimde, iplerle desteklenen bedensel engelli çocukların kendi başlarına yürümesi sağlanıyor. Bedensel engelli 11 yaşındaki Furkan Birgil'ün bu sistem sayesinde kısa sürede tek başına yürümeye başladığını ifade eden Fizyoterapist Çağlar Ağgöç, uzay terapi sistemi sayesinde çocukların kuvvet ve denge çalışması yaptığını da belirtti.

Fizyoterapist Ağgöç, Uzay Terapi Sistemi'nin yaklaşık bir ay önce geldiğini dile getirerek, "Buraya gelen çocukların tamamına yakını yürüme ve denge bozukluğu çekiyor. Bu uzay terapi sistemi ile yardımcı ekipmanlar kullanıyoruz. İpler sayesinde çocukları bağladığımız için çocuk kendine bir özgüven kazanıyor. Bu sayede mesela yürüyemeyen bir çocuğu tek başına yürütebiliyoruz. Diz üstü duramayan bir çocuğu diz üstü durdurabiliyoruz. Denge problemi olanların denge geliştirmesine yardımcı oluyoruz." diye konuştu.

Hidroterapi havuzu hakkında bilgi veren Fizyoterapist Enis Dere ise, "Hidroterapi havuzumuz 4x2 metre ebatlarında 6,5 ton su alıyor ve 85 santimetre yüksekliğinde. Bu havuzumuzda su sıcaklığını 32 dereceye ayarlıyoruz ve filitrasyon sistemimiz var. İçerisinde simülasyon sırasında yabancı maddeleri, bakterileri tutabiliyor. Aynı zamanda test kiti ile içerisindeki klor ve PH değerini ayarlayabiliyoruz. Havuzdan bir miktar su alıp içerisine damlattığımız zaman çıkacak değerden içerideki klor ve PH değerinin yüksek veya alçak olduğunu anlayabiliyoruz. Bu şekilde çocuğun sağlığına zarar verebilecek mikropların ve diğer maddelerin giderilmesiyle bu zararları ortadan kaldırıyoruz. Aynı zamanda anti yosun sistemiyle havuz içerisinde yosun ve küf birikmesini de engelliyoruz. Su sıcaklığı 32 derece bunun önemi, çocukta kas spastisesinin azaltılması, kas kısalıklarının uzatılması için bu sıcaklık çok önemli. Bu sıcaklıkta çocuklara su içerisinde özel tekniklerle ve özel madde yardımları ile egzersiz yaptırıyoruz. Bunlar 45 dakikalık seanslar halinde oluyor. Haftada bir veya iki defa çocuğun durumuna göre seanslarımız değişebiliyor." bilgilerini verdi.
Kızılay Erzincan Şube Başkanı Ferit Bayata ise, sistemlerinin maliyetinin 20 bin dolar civarında olduğunu ifade ederek, "Öğrencilerimize hizmet etmek amacıyla salonlarımızı faaliyete geçirdik. Rehabilitasyon merkezimizin bir özelliği de kar amacı gütmemesi ve tamamen hizmet amacı gütmesidir. Burası yaklaşık 250 öğrenci kapasiteye sahip, bunun içinde ileriki günlerde de tamamen hedefimiz bu merkezimizdeki öğrenci sayılarını artırıp kapasiteyi doldurup hizmet vermektir." ifadelerini kullandı.