09. 04. 2020

Suçlular şimdi yandı

e-Posta Yazdır PDF

iPhone için geliştirilen yeni bir uygulama, özellikle suçluların teşhisi konusunda polislerin işini bir hayli kolaylaştıracağa benziyor.

iPhone için geliştirilen bir uygulama, polislerin telefonlarıyla şüphelilerin fotoğraflarını çekerek suçluyu teşhis edebilmesini sağlayacak.

MORIS (Mobile Offender Recognition and Identification) yani mobil teşhis sistemi ile polisler, telefonlarıyla şüpheli kişilerin yüzünü tam alacak şekilde fotoğraflarını çektiklerinde, o kişinin daha önce işlediği ve kayıt altına alınan tüm suçlar polisin cep telefonuna gelecek. Böylece polis memuru, şüpheli gördüğü kişinin geçmişte hangi olaylara karıştığını anında öğrenebilecek.

BI2 Technologies tarafından geliştirilen uygulamanın bir diğer özelliği de, iki boyutlu fotoğrafları üçüncü boyuta taşıyabilmesi... Çekilen fotoğrafları ana sisteme gönderen uygulama, sistemin veritabanına inerek burada eşleştirme işlemini gerçekleştiriyor. Bu işlemin ardından kişinin sabıka kaydı otomatik olarak telefona geliyor.

Yüz tanımlama teknolojisini kullanan ve şimdilik iPhone'lar için geliştirilen uygulamanın gelecekte parmak izi teşhisinde de kullanılması planlanıyor.