30. 03. 2020

KUDAKA'dan 15 milyon liralık destek

e-Posta Yazdır PDF

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (KUDAKA) 17'nci yönetim kurulu toplantısından, 79 projeye, 15 milyon liralık destek kararı çıktı.

Erzurum - Erzincan - Bayburt'ta faaliyet gösteren KUDAKA'nın 17'nci Yönetim Kurulu toplantısı, dün Yönetim Kurulu Başkanı Erzincan Valisi Abdülkadir Demir'in başkanlığında gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Erzincan Valisi Demir, Erzurum- Erzincan -Bayburt bölgesinin inovasyon potansiyelini harekete geçirmek ve buna bağlı rekabet gücünü artırmak için izlenecek yolu ortaya koyacak Bölgesel İnovasyon Stratejisi'nin oluşturulması ve geliştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması kararının alındığı bildirdi.

Üç kentin sosyal ve beşeri sermayesinin, kurumsal kapasitesinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Ajans tarafından hazırlık çalışmaları yapılan Sürekli Eğitim Projesi'nin 2011'den itibaren uygulamaya konulacağını belirten Vali Demir, "Kalkınma Ajansları'nın sağlayabileceği mali destek türleri arasında yer alan ve 'Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği' 27'nci maddesinde açıklanarak çerçevesi belirlenen Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Ajansa başvurusu yapılan ve Genel Sekreterlik bünyesinde oluşturulan Değerlendirme Komisyonu'nca başarılı bulunan Bayburt Tarım Müdürlüğü'ne ait 'Bayburt İlinde Tarımsal Bilgi Altyapısının Güncellenmesi Projesi'ne 20 bin, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası'na ait 'Erzincan Sanayi Envanteri ve Stratejisi' projesine 48 bin 450, S.S. 21 Şubat Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'ne ait 'Doğaltaş Sektöründe Teknolojiye Dayalı Üretim Projesi'ne 70 bin lira kaynak aktarılacak" dedi.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) Mali Destek Programı ile Tarım-Turizm - Sanayi Mali Destek Programları'na 285 proje başvurusu olduğunu anımsatan Vali Demir, "Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği'nin 21. Maddesi uyarınca her iki projyeye yapılan başvurular listeden çıkarılmayacak. KOBİ Mali Destek Programı kapsamındaki projelerden 46'sına 10 milyon liralık, Tarım â€" Turizm - Sanayi Mali Destek Programı kapsamındaki kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlarca sunulan projelerden 33'üne 5 milyon liralık kaynak sağlanacak. Program kapsamında asil başarılı projeler listelerinde yer alan proje sahiplerinin sözleşme imzalamaması veya herhangi bir diğer nedenle sözleşmenin imzalanmaması halinde, yedek listedeki proje sahipleriyle sözleşme imzalanacak" diye konuştu.

KUDAKA'nın 18'inci Yönetim Kurulu toplantısı 20 Ocak 2011'de Erzincan'da yapılacak.