30. 03. 2020

Yeşil Kart sahiplerine kötü haber

e-Posta Yazdır PDF

Bakan Dinçer, teklif ettikleri işi kabul etmeyen ve çalışabilir durumda olan kişinin yeşil kartını iptal edeceklerini söyledi.

Konya Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 2010 Yılı Ödül Töreni’ne katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye’deki kayıt dışılığı önlemek için yeşil kart sahiplerine karşı önlem aldıklarını belirterek teklif ettikleri işi kabul etmeyen ve çalışabilir durumda olan kişinin yeşil kartını iptal edeceklerini söyledi.

Kayıt dışılığı önlemek için yeşil kart sahibi olan kişilere karşı önlem aldıklarını da ifade eden Bakan Dinçer, "Yeşil kart sahibi olan bir çok vatandaşımız ya çalışma istemedi ya da resmi olarak sosyal güvenlik sitmine kayıt olmayarak bunun pazarlığını yaptı. Beni kaydettirmezseniz çalışırım dedi. 2009 yılında kriz yılında insanlarımız evlerine ekmek götürebilsinler diye toplum yararına çalışma programında özelilkle yeşil kart sahibi insanları çalıştırmayı düşüdük. Yılda 60 bin kişiyi 3 - 4 veya 6 aylık sürelerle işe alacaktık. Çalıştarıcak insan bulamadık. Çünkü yeşil kart sahibi olanlar çalışmak istemediler. Bu yüzden son çıkardığımız torba kanunda yeşil kartlılar için bir tedbir almak zorunda kaldık. Yeşil kartlıların yeşil kartlarını vize yaptıkmak için geldiklerinde eğer çalışabilir yaşta ve durumda iseler onları hemen işkura işsiz olarak kaydetmeye başladık. Öncelikli olarak onlara iş teklif ediyoruz. Yeşil kart sahiplerine, uzun süre işsiz kalmış olanlara ve ailesinde çalışan olmayan kişilere öncelik veriyoruz. Şayet teklif etmiş olduğumuz işi kabul etmesze onun yeşil kartını iptal edeceğiz. Çünkü onun çalışmak istemidiğini düşünüyoruz. Eğer teklif ettiğimiz işi kabul ederse bu kezde onun yeşil kartını iptal etmeyeceğiz, askıya alacağız. Çalıştığı müddetçe kendi ödediği primlerden hakkı olan sosyal güvenlik ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. İşini kaybeder kaybetmez de biz yeşil kartını tekrar aktif hale getirip kullanabilecek” dedi.