Erzincan Belediyesi tarafından önceki yıllarda planlanarak 2012 yılı Şubat ayı içerisinde startı verilen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “CANSUYU” Projesi ile şehir içme suyu şebekesi ve su depoları tamamen yenilenirken bu projeyi adeta taçlandıracak ikinci bir dev proje için çalışmalar başlatıldı.


Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır'ın yoğun gayretleri sonucu, Erzincan Şehir merkezinin 2050 yılı nüfüsunun içme suyu ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanan cazibe ile su temini projesinin, proje çalışmaları Erzincan Belediyesi ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatıldı.
Önceki gün Erzincan’a gelen Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü proje etüt ekibi ile Devlet Su İşleri 82. Şube Müdürü Abdurrahman Durmuş, Baraj ve Gölet Planlamacısı İrfan Kocaman ve Belediye Başkan Yardımcısı Sami Mollaoğulları başkanlığındaki teknik heyet tarafından, şehir merkezine 40 km uzaklıktan getirilecek su kaynağı ve isale hattının geçeceği güzergah üzerinde yapılan incelemelerde olumlu sonuçlar alındı.

Konuyla ilgili bilgi veren Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Sami Mollaoğulları teknik heyet tarafından yapılan inceleme sonucu, 96 metre derinliğinde baraj inşaatı, içme suyu arıtma tesisi, bin tonluk su deposu ve isale hattından meydana gelecek proje ile 40 km' lik bir mesafeden yıllık 30 milyon metreküp içme suyunun cazibe ile Kırklar tepesi bölgesinde bulunan 15 bin m³ ve 5 bin m³'lük depolara iletilmesi hususunda gerekli etüt, proje ve ihale işlemlerine başlanılacağını söyledi.
Mollaoğulları; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek bu çalışmalar 4 yıl gibi kısa bir sürede bitirilecek. Ayrıca, proje ile en ucuz ve en kaliteli içme suyu temini sağlanacak.

Erzincan şehir merkezine halen Beytahtı ve Kurutilek Mevki’nde bulunan kaynaklardan yıllık 11 milyon metreküp su verilmekte olup,yaklaşık 6 milyon m³ su şehir içmesuyu şebekesindeki kaçaklardan dolayı kaybolmaktadır. Ayrıca 11 milyon m³ suyun Esentepe Bölgesi’ndeki ana dağıtım depolarına iletimi için yılda 2 milyon 500 bin TL elektrik enerjisi bedeli ödenmektedir.

Cansuyu Projesi ve cazibeli su temini projesi bitirildiğinde çok düşük maliyette üretilecek içme suyunun şebeke kayıplarının yüzde sıfırlara yakın içme suyu şebekesiyle abonelere dağıtımının yapılması hedeflenmektedir”dedi.