Erzincan Valisi Selman Yenigün, her Türk vatandaşının üretir hale gelmesinin ülkenin kalkınması için önemli olduğunu söyledi.


Avrupa Birliği (AB) destekli hayata geçirilen Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi’nin (METEK), Kariyer ve Tanıtım Günü toplantısı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen ve iki yıl sürecek olan proje, 21 pilot ilde uygulanıyor. Erzincan’da da uygulamaya başlayan projenin detayları ve işleyişi hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Grand Simay Otelde düzenlenen programa Vali Selman Yenigün, Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı Sami Mollaoğlu, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Başkanlığı Projeler Koordinatörü Osman Yalçın, iş dünyasından temsilcileri katıldı. Programda konuşan Vali Selman Yenigün, bu tarz projeleri önemsediklerini ve Erzincan’ında bu projede pilot seçilen 21 il arasında tesadüfü seçilmediğini söyledi.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesinin nitelikli eleman yetiştirerek olduğunu dikkat çeken Vali Yenigün, “uygun yaşa gelmiş ve fiziksel hiçbir sıkıntısı olmayan her Türk vatandaşının mutlaka üretir olması gerekiyor. Bu programında hedefi, Türkiye’ de ki mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin geliştirilmesi projesidir.

Bu tür çalışmaları önemsiyoruz.
Çünkü bunların içerisinde bu projenin bir pilot ili olarak Erzincan da seçilmiş durumda." diye konuştu. Toplantıda daha sonra projenin detayları hakkında konunun uzmanları tarafından bilgiler verildi.