Van'daki depremde hayatını kaybeden Mustafa Doğan'ın adı Erzincan'da mezun olduğu okula verildi.

Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde, henüz 3 aylık öğretmen iken enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Mustafa Doğan(26)'ın adı Erzincan'da mezun olduğu okula verildi. 1994 yılında eğitim-öğretime başlayan Milli Piyango Anadolu Lisesi'nin adı Mustafa Doğan Anadolu Lisesi olarak değiştirildi. Törende duygu dolu anlar yaşandı.

2011 yılının Ağustos ayında öğretmenlik mesleğine atanan Mustafa Doğan, Van'ın Erciş ilçesi Pınarlı Köyü İlköğretim Okulu'nda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yaparken, 22 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van depreminde, Erciş'te bir kafede kendi gibi diğer öğretmen arkadaşları ile birlikte hayatını kaybetti. Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan protokol gereği, Van depreminde hayatını kaybeden 63 öğretmenin isimleri illerde bulunan Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'ne ait okullara verilmesini kararlaştırıldı.

Erzincan Mustafa Doğan Anadolu Lisesi'nde düzenlenen törene Vali Vekili Abdullah Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Çetinkaya, Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit, Emniyet Müdürü Mehmet Tüzel, Mustafa Doğan öğretmenin babası İhsan Doğan ve öğrenciler katıldı.

Vali Vekili Abdullah Çiftçi, törende yaptığı konuşmada, "7.2'lik Van depreminde eğitim şehidi olarak kaybettiğimiz ve ne tesadüftür ki yine bu okuldan mezun olan Mustafa Doğan'ın ismini bu okula verilmesi. Mustafa Doğan Van depreminde eğitim şehit olan 63 öğretmenimizden biri ve orada depremde vefat eden yaklaşık bin vatandaşımızdan biri. Erzincan için önemli ve kıymetli bir insan. Gençliğin baharında çıktığı yolda belki mesleğinin 2. ayında hakkın rahmetine kavuştu. Doğan'ın ailesine Allah sabır versin. Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Piyango İdaresi birlikte güzel bir işe vesile oldular. Bu şehit olan öğretmenlerin isimlerini ebediyete kadar yaşatacak bir iş yaptılar. Mustafa Doğan ismi bu okulda yaşatılacak. Bu okulun başarısı Mustafa ismiyle anılmaya devam edecek." dedi.

Vali Vekili Abdullah Çiftçi, öğretmenin babası İhsan Doğan'a Milli Eğitim Bakanlığı'nın gönderdiği belgeyi takdim etti. Genç yaşta oğlunu kaybeden İhsan Doğan ise duygu dolu anlar yaşadığını belirterek, "Oğlumun ismini gördüğümde çok duygulandım. Oğlumun isminin bu okula vermesi beni sevindirdi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.