Erzincan’da bir restoran işletmecisi, Türkiye’de ilk defa sazan balığından tatlı yaptı.


Restoranda ayrıca sazan döner, sazan şiş, sazan mücver, sazan yuvarlama, sazan börek gibi farklı yemeklerde yapılıyor.

Akyazı beldesinde hizmet veren restoranda Karasu Nehri’nden yakalanan sazan balığıyla çeşitli yemekler yapılarak müşterilerine sunuluyor. Türkiye’de bir ilk ve tek olma özelliğine sahip olan yemekler arasında en dikkat çekeni ise sazan balığından yapılan tatlı. Restoranda ayrıca, sazan döner, sazan şiş, sazan mücver, sazan yuvarlama, sazan börek gibi farklı lezzetler hazırlanıyor.
Nehirde yakalanan sazan balıkları kılçıklarından temizlenerek, restorana getiriliyor. Ardından hazırlanacak yemek için çeşitli tarifler kullanılıyor. Marifetli ustaların ellerinde sazan balığı, Türk mutfağının damak tadında yer eden lezzetlere dönüşüyor.

Restoran aşçısı Tuncer Kazandırmak, şimdiye kadar, alabalık, hamsi ve diğer balıklar olsun birçok yiyecek çeşidi ile karşılaşıldığını ancak sazandan ilk kez böyle tatların ortaya çıkarıldığını söyledi. Karasu Nehri’nden tutulan sazan balıklarının kılçıklarının temizlenmesinin oldukça zahmetli olduğuna değinen Tuncer Kazandırmak, “Bizde burada şimdilik sazan balığından yaptığımız yedi değişik ürünü müşterilerimizin damak zevkine sunuyoruz” dedi.