Erzincan’da serin yaz günleri ve aşırı yağışlar tulum peyniri üreticilerini olumlu etkiledi.

Peynir üreticiliği yapan Hıdır Kondu, bu yıl ki hava şartları nedeniyle tulum peynirinin daha kaliteli hem de daha lezzetli olarak sofralara geleceğini söyledi.

Özellikle serin yaz ve aşırı yağışlar tulum peyniri üreticilerini sevindirdi. Bu durum Erzincanlıların damak tadına yeni bir tat ekleyeceğe benziyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hıdır Kondu; “Bu yılın tulum peynirleri tezgahtaki yerini aldı. İlk olarak biz bunları taze olarak yaylalarda alıyoruz. İlk aşama olarak süzülmelerini bekleriz çuvallarda. İkinci aşama olarak bez çuvallara koyup tuzunu ekliyoruz. Bizim peynirimizin esas özelliği katkısız olması. Yani içerisinde sadece tuz ve peynir mayası var. Üçüncü aşama olarak bidonlara basılıyor ve satışa sunuluyor. Bunun yanında deri peynirimiz var. Bu daha kaliteli ve daha lezzetli oluyor. Peynirlerimizin fiyatları 23 ile 25 arası değişiyor. Deri peynirimizin fiyatı biraz daha fazla 30 TL civarında satışa sunuluyor. Salamura peynirimiz de var o da 13 TL ye satışta.

Bu yıl yaylalarımız oldukça verimli oldu. Hem ot hem sıcaklık bakımından oldukça ideal bir yaz oldu. Ot çeşitliliği olunca ve havalar çok sıcak olmayınca daha kaliteli peynir ortaya çıkıyor. Erzincan bu yıl tulum peynirinin tadını asla unutmayacak diye düşünüyorum” dedi.