Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Orhan Birdal, uçakları artık uyduların indireceğini söyledi.

Birdal,Türkiye'de ilk kez Van Havalimanı'nda uygulanan sistemle uçakların, yaklaşma, iniş ve kalkışlarında yerde kurulu sistemler yerine, uydulardan yararlandığını ve bu sistemle ilk gece uçuşunun Sun Express tarafından gerçekleştirilmesinin Türk Havacılığı açısından önemli bir aşama olduğunu belirtti.

Türkiye'de ilk kez uygulanan Seyrüsefer Performansı Yaklaşması (RNP APCH) yöntemleri için Van Havalimanı'nı pilot bölge olarak seçtiklerini ifade eden Birdal, söz konusu uygulamada yerde tesis edilmiş VOR, NDB, DME, ILS gibi seyrüsefer yardımcı cihazları yerine, hava araçları tarafından uydu sisteminin birincil seyrüsefer sistemi olarak kullanıldığını söyledi.

Birdal, “Özellikle havalimanı civarındaki coğrafi yapı nedeniyle direkt yaklaşma usullerinin tesis edilemediği veya coğrafi yapı nedeniyle sınırlı yaklaşma usulleri dizayn edilmiş diğer havalimanlarımız için de RNP yaklaşma yöntemleri planlanmaktadır. Bu kapsamda, öncelikli olarak, Trabzon, Gazipaşa, Iğdır, Dalaman, Kahramanmaraş, Siirt ve Erzincan Havalimanları için Van Havalimanı RNP usulünde izlenen süreç takip edilerek, 2014 yılı sonuna kadar RNP usullerinin tesisi gerçekleştirilecektir. Ayrıca, bu konuda edinilen tecrübe ve bilgi birikimi bölgemizdeki diğer ülkelerle paylaşılarak, bu ülkelere RNP usullerin tasarımında destek olabileceğimiz değerlendirilmektedir. Van’da başlatılan bu hizmet, Türk Sivil Havacılığı açısından çok önemli bir adımdır. Van’a, havacılık sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.