Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Lek, vatandaşları mantarın, doğada kendiliğinden yetişen türünün zehirli olma ihtimaline karşı uyardı.


Türkiye'de doğada kendiliğinden yetişen mantarların tüketilmesi sonucu ortaya çıkan zehirlenme vakalarının sıkça görüldüğünü hatırlatan Lek, "Satın alacağınız mantarın ambalajlı olmasına, nerede üretildiğine, imal ve son kullanma tarihinin olup olmadığına bakınız. Kulaktan dolma, yanlış, kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak çok ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Doğada kendiliğinden yetişen türü bilinmeyen mantarları yemeyin, yedirmeyin. Zehirli olabilir. Güzel bir mantar yemeğinden sonra kendinizi istenmeyen bir yerde bulabilirsiniz." dedi.

Vatandaşların doğada kendiliğinden yetişen mantarları toplayarak yemelerinin büyük bir risk olduğuna dikkat çeken Lek, insanların bilinçli bir şekilde üretimi yapılan kültür mantarlarını tüketmesinin kendi sağlıkları açısından önemli olduğunu kaydetti.