18. 02. 2020

Erzincan'da meyvecilik gelişiyor

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan genelinde her yıl yaklaşık 180 bin fidanın toprakla buluşurken sektörde yaşanan gelişmeler umut veriyor.

Erzincan İl Tarım Müdürü Ali Lek, “Bölge illeri arasında farklı iklimiyle mikroklima özelliği taşıyan Erzincan, son 10 yıllık süreçte meyvecilik alanında büyük atılımlar gerçekleştirmiştir" dedi.

Müdür Lek, İl Tarım Müdürlüğünün Erzincan İl Özel İdaresi kaynaklı meyvecilik projeleri ve Birleşmiş Milletlerin finanse ettiği Sivas-Erzincan Kalkınma Projesinden sağlanan kaynaklarla onbinlerce meyve fidanı toprakla buluşmuştur. Son yıllarda modern anlamda yüzlerce dekar kapama meyve bahçesi tesisi gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu yatırımlar meyvelerini vermeye başlamış ve Erzincan çevre illere başta elma, üzüm, kiraz olmak üzere değişik meyve türlerini satmaya başlamıştır” dedi.

Meyvecilik sektörünün daha da gelişmesi için çalışmaların devam edeceğini söyleyen İl Müdürü Ali Lek, “Erzincan bölgemizdeki diğer illere göre birçok avantaja sahiptir. Başta iklim ve toprak özellikleri olmak üzere, Doğu Anadolu ile Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri arasında köprü görevi gören konumu bu avantajlardan en önemlileridir. Kurumlarımız gerek fidan tedariki gerekse teknik yardım konusunda Erzincan çiftçisine destek vermeye devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Erzincan İl Tarım Müdürü Ali Lek, Sanayi meyveciliğinin geliştirilmesi amacı ile Erzincan İl Özel İdaresinden sağlanan kaynakla Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yetiştirilen 15 bin adet zerdali fidanının ücretsiz olarak halka dağıtıldığını kaydetti.