27. 02. 2020

Domates çiftçinin yüzünü güldürdü

e-Posta Yazdır PDF

Üretimi Erzincan’da yoğun olarak yapılan domates, bu yıl üreticinin yüzünü güldürüyor.

Kaliteli domateste üretimin artmasından dolayı Erzincan bölgede domates üretiminde söz sahibi oluyor. Mevsime bağlı olarak domatesin verimli olması ile birlikte para etmesi üreticiye yaradı.

Yaklaşık 12 bin dekarlık alanda domates ekimi yapılan Erzincan, her geçen yıl domates merkezi haline gelmeye başladı. Ülke genelinde yaşanan ve küresel ısınmaya bağlanan üretim düşüklüğü Erzincanlı domates üreticilerine yaradı.

Yaklaşık 12 bin dekarlık alanda domates ekimi yapılan Erzincan her geçen yıl domates merkezi haline gelmeye başladı. Erzincan Merkeze bağlı Uluköy Beldesi ve Üzümlü İlçesine bağlı Bayırbağ Beldesi’nde ki domates tarlalarında yaptığımız incelemelerde Erzincan’da her yıl değişmekle birlikte yılda ortalama 60 bin ton domates üretimi gerçekleştirildiği söylendi. Domatesin Pazar sorunu olmayan tarımsal ürünlerin başında geldiğini kaydeden çiftçiler, "bu yıl ülke olarak kurak bir yaz mevsimi geçirdik. Ancak diğer bölgelerle karşılaştırıldığında Erzincan’ın mevcut su kaynaklarının yeterli olması bizleri mağdur durum düşürmedi” dediler.