18. 02. 2020

Erzincan’da fidan satışları başladı

e-Posta Yazdır PDF

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Erzincan’da Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından üretimi yapılan fidanlar satışa sunuldu.


Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde üretimi yapılan yaklaşık 30 bin adet çeşitli meyvelere ait fidanlar halka satılıyor.

Vatandaşlar sertifikalı fidanları tercih ediyor. Yaklaşık 30 bin meyve fidanının satıldığı Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde elma, kayısı, ceviz, şeftali ve badem çeşitleri satılıyor. Vatandaşın talebine göre fidan üretimi yapan Müdürlük, yapacağı satış içerisinde en fazla 18 çeşit ile 15 bin adet elma fidanı satmayı planlıyor.

Ceviz fidanının tanesi 4 TL’den satılırken, diğer meyve fidanları 5 TL’den vatandaşa satılıyor. Sertifikalı fidanları tercih eden vatandaşlar, sertifikalı olmasına bağladı. Havaların ısınması ile birlikte bağ ve bahçelerde hazırlıkların başladığı söyleyen çiftçiler, meyve fidanı da alarak bahçelerine fidanları dikeceklerini söyledi.

Çiftçilere yardımcı olmak adına fidan satışı yaptıklarını söyleyen Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Birol Karadağ, “Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü olarak görevlerimiz arasında, Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda meyve fidanı üretimi sorumluluğumuz da bulunmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda meyve fidanlarımızı ürettik ve satışa sunmuş bulunmaktayız. Erzincan ve yakın illerimizin fidan ihtiyacını kurum olarak karşılamaktayız. Bu sene daha önceki senelere göre daha erken fidanlarımızı satışa sunduk. Mevsim şartlarında hava sıcaklıklarının daha sıcak seyretmesinden dolayı fidanlarımızı erken sökmek zorunda kaldık. Çünkü tomurcuklanıp çiçek açtıktan sonra fidanları satışa sunmanın belli bir riski bulunuyor. Çiftçilerimizin bundan faydalanması açısından ceviz, elma, şeftali, kayısı, badem gibi değişik türlerde fidanlarımız satışa sunulmaktadır. Üreticilerimiz fidanları alırken, taşırken ve dikimi yaparken bir takım konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Uzman teknik elamanların bu konularda ki tavsiyelerine dikkat etmelerini istiyoruz.” dedi.

Satışlardan kâr amacı gütmediklerine değinen Karadağ, “Bu toplamda 30 bin meyve fidanı üretimi gerçekleştirildi. Buradaki asıl maksadımız; biz resmi kurum olduğumuz için kar amacı gütmüyoruz. Sadece çiftçilere ve üreticilere önderlik olması açısından faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu noktada çalışmalarımız her yıl belirli ölçülerde devam edecektir.” açıklamasında bulundu.