23. 04. 2018

İzmir’deki Erzincanlılardan Bakan Yıldırım’a destek

e-Posta Yazdır PDF

İzmir Erzincanlılar Dayanışma ve Kültür Derneği, CHP İzmir milletvekillerinin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı hedef alan sözlerine tepki gösterdi.


İzmir Erzincanlılar Dayanışma ve Kültür Derneği,  CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu ve Hülya Güven'in, il binasında düzenledikleri basın toplantısında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı hedef alan sözlerine tepki gösterdi. Dernek Genel Sekreteri Yaşettin Demirbaş, CHP milletvekillerinin ayrımcılığı körükleyen ve Erzincanlıları ötekileştiren talihsiz açıklamalar yaptığını belirterek, bütün Erzincanlılardan özür dilenmesini istedi.

Erzincanlılardan özür dileyin
CHP Milletvekili Yüksel'in, Bakan Yıldırım'a atıfta bulunarak, "AK Partili vekiller, bizim yaptığımız projeleri sahiplenerek sanki kendileri yapmış gibi lanse ediyor ve yanlış bilgiler veriyor. Sadece son bir yıldır İzmir'de bulunan bakanların, İzmir'in sorunlarına hakim olması inandırıcı değildir. Projeleri 'Ben yaptım oldu' mantığıyla yaparak ve 'Geçti Bor'un pazarı' diyerek, İzmirlileri kandıramazlar. Gerekirse Bakan Yıldırım'ı Nasreddin Hoca'nın eşeğine ters bindirir, Erzincan'a geri göndeririz." demişti. Bunun üzerine harekete geçen İzmir Erzincanlılar Dayanışma ve Kültür Derneği üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak açıklamalara karşı çıktı. Dernek adına basın açıklaması okuyan Genel Sekreter Demirbaş, "Türkiye'nin 780 bin metrekaresine hizmet götürmüş, Erzincan milletvekilliğinin yanısıra İstanbul ve İzmir milletvekilliklerini de lâyıkıyla yerine getirmiş bir şahsa, Erzincanlı kimliği üzerinden hakarette bulunulması kabul edilemez bir tutumdur. Sayın Bakan'a Erzincanlı kimliği üzerinden sataşılması, Erzincanlılara yönelik ayrımcılık ve ötekileştirme yapılması doğru değil. Bu şahsi tutumları mı yoksa partilerinin tutumu mudur? Bunun cevabının verilmesi lazım, çünkü sayın milletvekillerinin bulundukları partide, iki Erzincanlı milletvekilinin bulunduğu da bilinmektedir. Bizler, İzmir'de sadece İzmirlilerin yaşaması gerektiğini öngören bu tutumun karşısındayız. İzmir, İzmirlilerin olduğu kadar bu ülke toprakları üzerinde yaşayan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınındır. İzmir, kimsenin de siyasi emellerinin arka bahçesi değildir. İzmirlileri, İstanbulluları, Ankaralıları, Erzincanlıları temsil eden milletvekillerini barındıran bir partinin mensupları olan Sayın Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu ve Hülya Güven'i dolayı kınıyor, kendilerini tüm Erzincanlılardan özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.