19. 06. 2018

‘ŞiRİN ERZİNCAN’ KATLEDİLDİ

Yazdır

Türkücü İzzet Yıldızhan son albümünde “Erzincan’la özdeşleşen “Şirin Erzincan” türküsünün sözlerini katletti. Türkü’de Çağlayan’ı “Çatlayan” yaptı. Piyasaya sürülen yüzbinlerce albumün toplatılması gündemde.

Türkücü İzzet Yıldızhan ‘Sen Delimisin 2009’ adlı albumünde “Erzincan’la özdeşleşen ‘Şirin Erzincan’ türküsünün sözlerini katletti. Yıldızhan, türküde ismi geçen Çağlayan’ı “Çatlayan” yaptı. Sözleri Erzincanlı sanatçı Yaşar Sarıkaya’ya ait olan Şirin Erzincan türküsü bugüne kadar onlarca sanatçı tarafından okunmuş tek bir harfi bile değiştirilmemişti.

Türküde Erzincan’ın en şirin beldelerinden Çağlaya’ı “Çatlayan” diye değiştiren ya da bile bile böyle okuyan türkücü İzzet Yıldızhan’a tepki yağacağı belirtiliyor. Erzincan gazetesine konuşan “Şirin Erzincan” türküsünün söz yazarı ve bestekarı Yaşar Sarıkaya albumü henaz dinlemediğini, ancak eserin sözlerinin değiştirilmiş olarak okunmuş olması halinde yasal yollara başvuracağını söyledi. Hukukcular ise bunun geçmişte bir çok örnekleri bulunduğunu, bu tür durumlarda  albumün toplatılıp imha edilebilineceğini belirttiler. Haber Merkezi