19. 06. 2018

Tercan'ın kurtuluşu kutlandı

e-Posta Yazdır PDF

Tercan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Tercan'ın düşma işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü kutlamları Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı.

Törenler Tercan Kaymakamı Tuncay Bilgin, Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, İlçe Jandarma Konutanı Cengiz Özel, İlçe Emniyet Amiri Cüneyt Aydın, siyasi partilerin temsicileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Tercan Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, günün anlam ve önemine değindi.

Tercan'ı işgal eden Emperyalist güçlere, 17 şubat 1918'de Tercanlıların kutlu bir direnişle cevap verdiğini belirten Başkan Yılmaz, "bu kutlu direniş tarih boyunca bizlere şeref ve gurur tablosu olmuştur ve ebediyen de böyle devam edecektir" dedi.

Tercan Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, "bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini canlarıyla ve mallarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi rahmet ve minetle anıyorum" şeklinde konuştu.

Tercan Kaymakamı Tuncay Bilgin,Tercan'ın rus işgalinden ve ermeni mezaliminden kurtuluşunun 92. yıl dönümünü kutlamanın  mutluluğunu yaşıyoruz dedi.

Kaymakam Bilgin, Anadolu'yu akıttıkları terleriyle, kanlarıyla bizlere ebedi yurt haline getiren başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk vesilah arkadaşlarını, şehitlerimizive gazilerimizi sonsuz rahmet, minet ve şükranla anıyorum. Bugün bu kurtuluş gününde, yeniden varolunuşun yıldönümünde tarih yazılan bu toprakta yiğitler diyarı Tercan'da sizlerle olmanın büyük mutluluğu yaşıyorum 17 şubat özgürlük günümüz, gurur günümüz, onur günümüzdür" şeklinde konuştu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törenler, Tercan'ın kurtuluşunun temsili olarak canlandırlmasının ardından yapılan geçit töreninin ardından sona erdi. Sebahattin KAPLAN/ERZİNCAN