29. 02. 2020

Kiraz üreticinin yüzünü güldürdü

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan kiraz hasadının başlamasıyla çifçinin yüzede gülmeye başladı.

Erzincan’da kiraz hasadının başlaması ile birlikte kiraz üreticisinin yüzü de gülmeye başladı.

Son yıllarda Erzincan’da kiraz, ihracaatcı firmaların pazara girmesiyle birlikte 4 liradan alıcı bulmaya başladı. Özellikle pazarlama noktasında sıkıntı yaşanmaması çiftçilerin kiraza yönelmelerinde büyük bir etken olarak öne çıkıyor. 2010 yılı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü istatistiklerine göre Erzincan’da bin 500 dekarlık alanda kiraz yetiştiriciliği yapılıyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Erzincan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Lek, önümüzdeki yıllarda kirazın çıkışını sürdüreceğini belirterek.

“2010 yılında il genelinde 2 bin 100 ton civarında kiraz üretimi gerçekleştirilmiştir. 2011 yılında rekoltenin daha da artmasını bekliyoruz. İlimizdeki kiraz üretiminin büyük bölümü Üzümlü’ye bağlı belde ve köylerde gerçekleştirilmektedir. Yine Merkez ilçeye bağlı köy ve beldelerde de kiraz üretimi giderek gelişmektedir.

Son yıllarda çevre illerden gelen ihracatçı firmalar ve talepler ile pazarlama sorunlarının tamamen aşıldığı tarımsal ürünlerimizden birisi olan kiraz, önümüzdeki yıllarda Erzincan’ın önemli tarımsal ürünlerinden biri konumunda olmaya adaydır” diye konuştu.