27. 02. 2020

Erzincan'da dene kaybına geçit yok

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan’da hububat hasadının başlamasıyla birlikte Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri hububat hasadında dana kaybının önüne geçmek amacıyla denetimlerini aralıksız sürdürüyorlar.

 

2010 yılında 635 bin dekarlık alanda buğday üretimi yapılan Erzincan’da 195 bin tonluk üretim gerçekleştirilmişti. 2011 yılında bahar aylarında yeterli yağış alan Erzincan’da rekoltenin bu yıl daha da artması bekleniyor.

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü hasat sezonu boyunca yoğun denetimler gerçekleştirecek. Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi bünyesinde kurulan denetleme ekipleri hasat sezonu boyunca dane kaybını en aza indirmek için yoğun bir çaba sarf edecekler.

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek, her yıl Türkiye’nin hububat dane kaybından dolayı milyonlarca TL zarara uğradığını belirtti. Lek, Hasat sezonunda Erzincan’da biçerdöver sahiplerinin kontrol edileceğini, dane kaybının ölçümlerde fazla çıkması durumunda haklarında yasal işlemler uygulanacağı konusunda kendilerini uyardıklarını söyledi.