06. 04. 2020

Doğu Anadolu'dan 172 ülkeye ihracat

e-Posta Yazdır PDF

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) 2011 yılı Ocak-Kasım döneminde  172 ülkeye 5 milyar liralık ihracat gerçekleştirdi.

 

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) tarafından, 1 Ocak - 25 Kasım 2011 tarihleri arasında, 172 ülkeye 5 milyar 480 milyon 848 bin 176 liralık ihracat gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Cemal Şengel, yaptığı açıklamada, 1987 yılında 26 olan aktif ihracat yapan üye sayısını 2010 yılı itibariyle 12 bin 743'e çıkardıklarını belirterek, İran, Irak, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere 172 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.

Doğu Anadolu İhracatçıları Birliği'nin yetki alanının; Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van olmak üzere 17 ilden oluştuğunu hatırlatan Şengel, Doğu Anadolu Bölgesi olarak ticaretin gelişmesine yönelik farklı konularda işbirliği çalışması yaptıklarını vurguladı.

3 milyon ton ürün satıldı
Son yıllarda ihracat rakamlarını artırmaya çalıştıklarını vurgulayan Şengel, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, 172 ülkeye, inşaat malzemesi, gıda malzemesi, mermer, seramik, su boruları, Oltu Taşı başta olmak üzere mücevher ürünleri sattıklarını anlatan Şengel, "birlik olarak her zaman ihracatçıların yanında olduklarını" söyledi.

Birliğin yetki alanının, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran ve Irak ile sınırının bulunduğunu anımsatan Şengel, "Bu durum, bölgemiz açısından çok önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Mevcut potansiyeli fırsata dönüştürebilmemiz, ihracatla ilgili bütün kesimlerin, el ele, omuz omuza, özveriyle çalışmasıyla mümkün olacaktır. Bunun için her türlü desteğe çok önem veriyoruz. Hedeflerimize ulaşabilmek amacıyla, kamu kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, sanayicilerimizin, esnafımızın, basınımızın ve ilgili bütün kesimlerin katkılarını bekliyoruz" diye konuştu.