Bir yanda soğuk suları
Diğer yanda doğal çam ormanları
Başından eksik olmaz ne karı ne de dumanı

Gazetemizin bu sayısında manşatte Dumanlı Yaylası’nın haberi yer aldı. Çam ormanları ve soğuk sularıyla bilinen Dumanlı Ormanları’nın milli park ilan edilmesi için çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram, bu konuda çalışmaların hızla sürdüğünü ve yaylada ahşap mimari kullanılarak konaklama tesisleri yapılacağını diğer taraftan dinlenme ve oturma alanlarının da oluşturulacağını söyledi.

Yürütülen çalışmalar Erzincan’ın makus tarihini yenmesinde ne kadar etken olacak, bunu da bize zaman gösterecek.

Dumanlı Yaylası’nın milli park ilan edilmesi, Refahiye katkı sunmasının yanında yerli ve yabancı turistlerin ilçeye gelmesinde de önemli rol oynayabilir.

Doğal güzelliğinin yanında soğuk suları ve temiz havasıyla insana ayrı bir huzur veren Dumanlı Yaylası, doğa turizmi açısında da tam aranılan bir bölge konumunda.

Dumanlı Ormanlarının başından ne karı eksik olur nede dumanı. Yeşil örtüsü ve buz gibi suları ile adeta cennetten bir köşe.

Yıllarca Erzincanlılar'ın hayalini süsledi...
Her kış beyazları giyip bekledi...
Sonunda Kayak Merkezi oldu.
Şimdi ise tanıtılmayı bekliyor.

Ergan Dağı Kayak Merkezi bu sezonda kapılarını kayak severlere açtı. Ama sadece hafta sonları Erzincanlıları ağırlıyor. Aha ben mesale geçen yıl çıktım Ergan’a. Beyazlara bürünmüş güler yüzüyle karşıladı beni. “Yıllardır sizin gibi beni görmeye gelenleri bekliyorum” dedi. Dünyanın ikinci büyük pistine sahibim. Ama hala gelen yok giden yok.

Geçen yıl yapılan şampiyona ile bir nebze olsun dünyaya adımı duyuran Ergan, bu sene ise dünyanın bir çok ülkesininden gelen sporcuları misafir edecek. Belki adını bir kez daha yarışmaya gelenlere ezberletecek.

Ergan Dağı Kayak Merkezi, bu yıl Türkiye Kayak Federasyonu tarafından işletilmekte. Şimdiye kadar bazı yıllar özel firmalardan tarafından bazı yıllar ise İl Özel İdaresi tarafından işletildi tesis. Şim di ise iki dağ bir masal. Bir yanda Dumanlı, bir yanda Ergan Dağı. Biri doğa sporları merkezi, diğeri yayla turizminin merkezi olmanın peşinde.