18. 02. 2020

Liseli mucitlerden sensörlü baston

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan'da iki lise öğrencisinin buluşları görme engelliler için büyük rahatlık getiriyor.

Erzincan Fatih Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, görme engelliler için sensörlü ayakkabı ile baston tasarladı. Ayakkabı ve bastonun önüne yerleştirilen aparatlar sayesinde, görme engellilerin karşısına bir şey çıktığında ayakkabı ve baston sinyal vererek ikaz ediyor. Engelin uzaklığına ya da yakınlığına göre sinyal sesi hızlanıp yavaşlıyor. Öğrenciler tasarladıkları sistemleri daha kullanışlı hale getireceklerini ifade etti.

Fatih Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi son sınıfında okuyan 28 öğrenci, görüntü ve ses sistemleri alanında hazırladıkları projeleri, yıl sonu nedeniyle sergiledi. Öğrencilerin sergilediği, soba zehirlenmesinden ölümleri ortadan kaldıracak Can-Kur, uzaktan kumandalı elektrik süpürgesi, hırsızlığı önleyici kapı, kameralı maket helikopter projeleri arasında görme engelliler için hazırlanan sensörlü ayakkabı ile baston ilgi topladı.

Ayakkabının önüne takılan sensörler, görme engelli kişinin önüne bir engel çıktığında sinyal veriyor. Yine baston üzerine konulan sensörler sayesinde de herhangi bir engel çıkınca baston sinyal vermeye başlıyor. Engelden uzaklaştıkça ses azalıyor, yakınlaştıkça ise artıyor.

Sensörlü ayakkabıyı tasarlayan 18 yaşındaki Sedat Yılmaz, "Ayakkabı önüne bir engel çıkınca alarm veriyor. Alarm, küçük güç kaynaklarından aldığı enerji ile çalışıyor. İnşallah bunu daha da geliştireceğiz" dedi.

Sensörlü bastonu tasarlayan Yasin Fatih Çapar da "Amacımız görme engellilere yardım etmekti. Bu sayede önlerine çıkan engellerden bir nebzede olsun kurtulacaklar" diye konuştu.

Elektronik öğretmeni Ahmet Urkan ise ödev kapsamında öğrencilerin ufuklarını açtıkları ve üretime yönelik çaba harcadıklarını bildirdi. Urkan, "Öğrencilerimiz her iki projede ayakkabı ve bastona hareket sensörleri yerleştirerek engellileri uyarmayı amaçladı" dedi.