22. 02. 2020

Tarımda modern sulama modeli

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan Tarım İl Müdürü Ali Lek,vahşi sulama yöntemleri ile sulama uygulamarınından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Tarım İl Müdürü Ali Lek, tarım sektöründe rekabet gücünü artırmak ve küresel kuraklık tehdidinden etkilenmemek adına çiftçilerimizin bir an önce basınçlı sulama sistemlerine geçmelerinin şart olduğunu söyledi.

Damlama Sulama Sistemleri ve Yağmurlama Sulama Sistemlerinin tarım sektöründe özellikle de sebzecilik ve meyvecilik yapılan sahalarda hem kalite hem de verim artışı sağladığını kaydeden İl Müdürü Lek, “Basınçlı sulama sistemlerine geçilmesi halinde Tarım alanlarında birçok zarara ve su israfına neden olan vahşi sulamanın zararları önlenebilecektir. Çiftçilerimiz daha fazla kazanacaklardır” dedi.

Tarım İl Müdürü Ali Lek, "Basınçlı Sulama Sistemlerini hayata geçirerek su sorununun çözümü adına çok önemli bir adım atılacağını vurgulayan Tarım İl Müdürü Ali Lek, “Ülkemizde ve Erzincan’da yaygın olarak kullanılan sulama yöntemi vahşi ya da salma sulama olarak tabir ettiğimiz sulama sistemidir. Artık dünya tarım sektöründe söz sahibi olmanın en büyük yolu teknik tarım ilkelerini ve kurallarını kabullenmek ve uygulamaktan geçmektedir. Artık çiftçimiz basınçlı sulama yöntemlerini kullanmaya başlamalıdır. Sebzecilik ve meyvecilik sektöründe damla sulama tarla ürünlerinde yağmurlama sulama yöntemlerini kullanmanın birçok avantajı var" açıklamasında bulundu.