Kayak sezonunun açılmasına sayılı günler kaldı. Trilyonlarca yatırım yapılan ancak eksiklikleri giderilemeyen Ergan Dağı bu kış da yine kaderine terk edildi.


Ergan Dağı’nda yapılan incelemelerde  Ergan Dağın dünyanın en iyi pistlerinden birine sahip olduğu raporlarla ortaya konuldu. Erzincan halkının Ergan Dağı’nı sahiplenmesi durumunda, çok kısa bir sürede Erzincan’ın kalkınmasında en önemli potansiyelin kayak olabileceği kanıtlandı. Ergan Dağı Kayak sporu için Türkiye’nin en güzel dağlarından biri.

Erzincan, Türkiye’nin kayak haritasında görünmeyen bir şehir. Ancak kış turizmi ile uğraşan bir çok iş adamı bile burayı bir kayak merkezi olarak görmüyor. Bu durum Ergan Dağı Kayak Merkezinde hala bir çok tesis eksikliğinin varolduğunu gösteriyor. Bu elmas işlenemiyor ve dolayısıyla kitlelere hizmet edemeyip şehre de gelir getiremiyor.

Türkiye’de onlarca kayak tesisinin doluluk oranları aylar öncesinden yüzde yüzü buldu. Ergan eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle bu sezonda da sessizliğe büründü. Dağın zirvesinde kış turizmi için gelenler ve kayakçılar için bir konuklama yerinin olmayışı Ergan’ın tercih edilmemesinde büyük rol oynuyor. Tanıtım yapılmaması ise acı gerçeğin bir başka yönü..