18. 02. 2020

Bakırcılık yeniden canlandırılacak

e-Posta Yazdır PDF

Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, kentte bakır el sanatlarının yeniden hayat bulması için önemli çalışmalar yapılacağını söyledi.


Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek esnafın sorunlarını yerinde dinliyor ve fikir alışverişinde bulunuyor. Vali Akdemir, Erzincan'da son yıllarda yeteri kadar ilgi görmeyen bakır el sanatının yeniden canlanmasını sağlanmak için önemli çalışmalar yapılacağını ifade etti.

Esnaf kentin temel direği
Her fırsatta esnaf gezileri düzenleyen ve esnafın talep ve sorunları hakkında bilgi alma amacıyla kent merkezinde bulunan ve Yeraltı Çarşısı'nı gezen ValiAbdurrahman Akdemir, çarşının büyük bir kısmını oluşturan bakır el sanatları esnafını ziyaret etti. Esnafların taleplerini ve sorunlarını dinleyen Vali Akdemir, kentsel ticaretin en önemli aktörlerinin esnaf ve zanaatkarlar olduğunu, gerek gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve gerekse kent nüfusu payları ile esnaf ve zanaatkarların kentin temel direği konumunda olduğunu belirtti.

Kalifiye elaman yok
Ziyaretlerde, esnafların sorunlarının çözüme kavuşturulması için gerekli çalışmaların yapılacağını dile getiren Vali Akdemir, bakır işlemeciliği sanatının zor bir sanat olduğunu ve yetişmiş kalifiye elemanın zor bulunduğunu dile getirerek "Sanatkar yetiştirmek için meslek edindirme kurslarıyla, esnaf içinse Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve Kalkınma Ajansı'nın destekleri ile sorunların aşılması için çaba gösteriyoruz ve çaba göstermeye de devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bakırın tanıtımı yapılmalı

Bakır el sanatının Erzincan'da tekrar canlanması için Erzincan bakırının tanıtımının yapılmasının gerekliliğine dikkat çeken Vali Abdurrahman Akdemir, bu konuda gerekli çalışmaların yapılacağını kaydetti.